Hong Kong je moderné, rušné, husto zaľudnené mesto s impozantným horizontom mrakodrapov. Napriek jeho statusu kľúčového finančného a obchodného centra Ázie sa tam nachádza veľa obchodov zameraných na prírodnú medicínu, pri ceste nie je zriedkavé stretnúť rozprávačov o šťastí a bohatstve, dá sa tu vidieť veľa fúrikov a vtákov v klietkach, ktorých si ich majitelia berú so sebou prechádzku do parku. Hong Kong je sídlom rozličných náboženstiev a miestom mnohých tradícií ovplyvnených čínskou a britskou kultúrou.

Mladí ľudia v Hong Kongu berú vzdelanie veľmi vážne. Voľný čas trávia s rodinou alebo návštevami blízkej rodiny. V Hong Kongu sa nachádza veľa klubov (dievčenský basketbal, atletický klub, debatná asociácia, dramatický klub, dejepisný klub…) a mimoškolských aktivít, do ktorých sa môžeš zapojiť, aby si získal nové kontakty. Keď si vyrazíš večer von do mesta, skús ísť spievať karaoke s kamarátmi.

Hostiteľská rodina a spoločnosť

Pravdepodobne budeš žiť na pevnine v mestskej oblasti, alebo v odľahlejších lokalitách. V malom apartmáne často spolu žijú tri generácie. Rodičia zvyčajne pracujú do neskorého večera. Je dôležité rešpektovať rodinu a priania tvojich hostiteľských rodičov. Počas týždňa rodiny preferujú spoločné stolovanie. Očakávaj, že cez víkendy, špeciálne na nedeľný yum cha (obed), sa rodina stravuje mimo domova, a možno budeš často cestovať aj do Číny.

Škola

Budeš navštevovať strednú školu, kde sa vyučuje buď v angličtine (EMI) alebo v čínštine (CMI). EMI a CMI sú verejné stredné školy s povinnými a voliteľnými predmetmi ako turizmus, hudba alebo čínska literatúra. Tvoja škola bude veľmi akademicky orientovaná, intenzívna a náročná. Školský rok trvá od septembra do júla, a to každý deň 8 hodín. Väčšina vyučovacích hodín má formu prednášok. Od študentov sa očakáva nosenie uniformy.

First day of school ✔

A photo posted by Margherita Dugnani (@margherita_dugnani) on

A photo posted by 曾素盈/Antonia (@ann_jv) on

Jazyk

Angličtina aj čínština (často kantónčina) sú oficiálne jazyky v Hong Kongu. Pre začiatok by si mal mať základy angličtiny a byť pripravený učiť sa kantónčinu. AFS ti na začiatku tvojho programu poskytne kurzy kantónčiny.

Jedlo

Hong Kong ponúka množstvo lahôdok pre tvoje chuťové bunky. Základné jedlá sa skladajú z rýb, mäsa, vajíčok, zeleniny, ryže alebo cestovín, väčšina jedál je vyprážaných alebo parených. Šaláty, surová zelenina a mliečne produkty ako mlieko alebo syry sú v Hong Kongu dostupné, ale nie sú typické. Veľa študentov si nosí do školy z domu na obed ryžu s mäsom.

A photo posted by 嚴君意 (@chiaradugo99) on

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Skúsenosti študentov