Táto krajina v srdci Ameriky s 3000 rokov starou mayskou kultúrou má nádherné pláže a delikátnu kuchyňu. Tropické počasie podporuje už aj tak sviežu flóru a faunu. Jedlá a nápoje sú hlavným bodom spoločenských stretnutí. Ľudia v Hondurase s tebou budú radi zdieľať svoju kultúru vrátane tancovania punty – tradičného honduraského tanca.

Tínedžeri v Hondurase si zvyčajne užívajú čas s rodinou. Keď neštudujú, nehrajú futbal, basketbal či volejbal, pravdepodobne majú spoločný rodinný program. Partie priateľov sa stretávajú pri filmoch, chodievajú si zacvičiť do posilňovne alebo posedieť v reštaurácii pri káve.

A photo posted by Anna (@koneva_) on

Hostiteľská rodina a komunita

Pravdepodobne budeš bývať v rodine žijúcej v blízkosti mesta. Honduraskí rodičia bývajú veľmi starostliví a opatrní, najmä pri dcérach, preto sa ubezpeč, že vedia, kam ideš predtým, než pôjdeš von.

Škola

Sú tu rôzne typy škôl, ktoré môžeš navštevovať – súkromné, štátne, umelecké, hudobné, technické, bilingválne a iné. Školský rok trvá buď od februára do novembra alebo od augusta do júna. Vyučuje sa od 7.00 do 14.00 h. Všetci študenti nosia uniformy. V závislosti od školy môžeš využiť širokú škálu mimoškolských aktivít – najmä športy, školské kapely, učebné skupiny a divadlo.

A photo posted by Maria Ciotti (@maria_ciotti) on

Jazyk

Španielčina je hlavným jazykom Hondurasu, no veľa ľudí hovorí aj po anglicky. Základy španielčiny alebo angličtiny ti budú užitočné. AFS však poskytuje aj kurzy jazyka.

Jedlo

Honduraská kuchyňa je delikátna, farebná a plná variácií. Jedlá väčšinou obsahujú kukuricu, fazuľu a ryžu, tortily, ovocie a dary mora. Obyvatelia Hondurasu si potrpia na výdatné raňajky, zatiaľ čo obedy a večere sú skôr ľahšie. Ich typickým jedlom, ktoré si určite obľúbiš, je baleada – tortila z hrubej múky plnená praženou fazuľou a inými ingredienciami, napríklad syrom.

A photo posted by Paolo Henrard (@paolohenrard) on

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Skúsenosti študentov