Začni svoje štúdium v zahraničí v samotnej kolíske našej civilizácie, kde si môžeš pozrieť posledný dodnes stojaci div starobylého sveta – Pyramídy v Gíze, a prechádzať sa pri brehu najväčšej rieky sveta – monumentálneho Nílu, ktorý predeľuje neľútostnú, no napriek tomu nádhernú púšť. Objav Dom opery v Káhire, Alexandrijskú knižnicu, zaži atmosféru nákupov na miestnych trhoch a navštív káhirskú starobylú štvrť Fatimid Cairo. Egypt je jedinečným stretom starovekého a moderného sveta, ktoré splynuli do unikátnej mozaiky.

Egyptskí tínedžeri sa radi stretávajú v kaviarňach, športových kluboch alebo chodia do kina a nakupujú v obchodných domoch. Aj keď je v školách prípustné miešanie oboch pohlaví, chodenie mužov a žien von samostatne nie je veľmi časté. Normou sú skôr skupinové aktivity.

A photo posted by Alexa Stitt (@lexi_marie360) on

Hostiteľská rodina a komunita

Život v Egypte sa zvyčajne točí okolo veľkej rodiny, náboženských udalostí a rituálov. Môžeš byť umiestnený do hostiteľských rodín kdekoľvek v Egypte, najpravdepodobnejšie v mestských a prímestských oblastiach miest ako Alexandria, Káhira, El Fayoum, El Menya, Gíza, Ismailia, Port Said a Tanta. V mestách očakávaj apartmány, zatiaľ čo na vidieckych miestach žijú ľudia v početných rodinách v rozmerných domoch. Vtipy sú bežným spôsobom zábavy.

Škola

Navštevovať budeš pravdepodobne klasickú egyptskú strednú školu, aj keď niektorí študenti navštevujú aj medzinárodné americké školy. Školský rok trvá od septembra do mája, s dvojtýždňovými prázdninami v januári. Škola sa začína v nedeľu a končí vo štvrtok. Väčšina študentov nosí uniformy. Niektoré hodiny sa vyučujú v angličtine, iné v arabčine. Predmety si možno budeš môcť vybrať, ale záleží to od školy.

A photo posted by Tuur Defever (@tuurdefever) on

Jazyk

Oficiálnym jazykom v Egypte je arabčina, po celej krajine je však možné nájsť množstvo miestnych dialektov. Angličtina sa tiež bežne používa a učí sa v školách od prvej triedy. Dobrá angličtina ti pomôže rýchlejšie si na krajinu zvyknúť a užívať si program. AFS ti pomôže nájsť si kurz arabčiny a hostiteľská škola môže ponúkať hodiny arabčiny ako druhého jazyka.

Jedlo

Egyptská strava je bohatá na fazuľu, chlieb, ryžu, zeleninu a ovocie. Obed je najdôležitejšie jedlo dňa a často po ňom nasleduje poobedňajší oddych. Falafel (smažené fazuľové gule) a koshary (jedlo z ryže a šošovice) sa dajú kúpiť od pouličných predavačov po celom Egypte.

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Skúsenosti študentov