Dominikánska republika je krajina merengue, bachaty a jedinečnej zmesi európskeho, afrického a domorodého obyvateľstva. Dominikánci sú hrdí na ich rozmanité dedičstvo. Sú známi svojím úžasným zmyslom pre humor. Budú šťastní, keď s tebou budú môcť zdieľať všetko, čo považujú za muy dominicano. V tejto ostrovnej krajine s najvyšším štítom a s najhlbším údolím v Karibiku, dažďovými pralesmi, púšťami, močarinami a plážami s bielym pieskom budeš mať naozaj dostatok možností na cestovanie.

Mladí ľudia v Dominikánskej republike radi trávia čas spolu. Sú veľmi spoločenskí a priateľskí, preto je veľmi jednoduché nadviazať s nimi kontakt. Veľmi obľúbené sú športy ako bejzbal a basketbal, populárna je aj hra na gitare, tanec a hodiny výtvarnej výchovy. Večer radi pozerajú filmy a usporadúvajú tanečné večierky.

Hostiteľská rodina a komunita

V Dominikánskej republike môžeš byť umiestnený kdekoľvek, od malých dediniek až po centrá miest. Dominikánci sú veľmi uvoľnení a radi si pomáhajú, no nájdu sa aj konzervatívnejšie rodiny. Preto je vždy dobre, keď svoje zámery prekonzultuješ s hostiteľskými rodičmi a požiadaš ich o súhlas, keď budeš chcieť ísť s kamarátmi von.

Škola

Budeš chodiť do štátnej alebo súkromnej školy, kde by ti so školným mohlo pomôcť štipendium. Školský rok trvá od augusta do júna, pričom sa učí od pondelka do piatka od 8.00 do 16.00 h. Študenti nosia školské uniformy, pričom každá škola má svoju špecifickú. Školy ponúkajú množstvo mimoškolských aktivít zameraných na šport, hudbu, tanec či divadlo.

Vamos a la playa ? #afsdom #afsvlaanderen

A photo posted by ? R O X A N N E ? (@roxannekloeck) on

Jazyk

Hlavným jazykom Dominikánskej republiky je španielčina. Základná znalosť angličtiny a španielčiny je výhodou. Ak bude treba, môžeš sa prihlásiť na nejaký z jazykových kurzov.

Jedlo

Mal by si ochutnať dominikánske raňajky alebo hlavné jedlo nazývané mangú. Je to výrazné pyré pripravené z rozpučených banánov, z juky alebo tekvice. Tradične sa podáva so smaženou červenou cibuľou, smaženým bielym syrom, vajíčkom a salámou. Na obed Dominikánci často jedia Bandera Dominicana (dominikánska vlajka), ktorá pozostáva z bielej ryže, dusenej fazule (čiernej, červenej alebo bielej) a mäsa.

A photo posted by Tuur knevels (@tuurknevels) on

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Skúsenosti študentov

Objav programy Dominikánska republika