Pusť sa do štúdia v Číne –  jednej z najohromujúcejších, najkrajších a najpriateľskejších krajín. Objav jej rozmanitosť v strete tradície a modernosti; stáročia staré chrámy obklopené žiarivými mrakodrapmi, ulice hýriace farbami, kráľovské paláce, dychvyrážajúce výtvory prírody a starobylé pagody.

Tak ako väčšina mladých ľudí v Číne, aj ty budeš s najväčšou pravdepodobnosťou väčšinu času venovať štúdiu. Škola je však skvelé miesto, kde nájdeš nových priateľov, ktorí s tebou budú zdieľať poznatky o ich kultúre a tradíciách. Tínedžeri v Číne sa stretávajú doma, navštevujú sa, chodia do kina, tancovať, pozerajú televíziu alebo pestujú športy ako futbal, basketbal a ping-pong. Rodičia sa o deti veľmi zaujímajú, preto je dôležité, aby si si pred výmenným pobytom zistil o svojej hostiteľskej rodine čo najviac. Čínske deti zriedkavo randia, preferujú radšej stretnutia so spolužiakmi rovnakého pohlavia.

Hostiteľská rodina a komunita

S najväčšou pravdepodobnosťou budeš bývať vo východnej alebo južnej časti Číny. Niektorí výmenní študenti bývajú vo veľkých mestách ako Šanghaj, Tianjin a Peking, no väčšina strávi svoj pobyt v menších mestách ako Jiangsu, Sichuan, Anhui, Heilongjiang a Guangdong. Rodiny vo veľkých mestách zvyknú bývať v bytoch alebo apartmánoch. S rodinou môžu žiť aj starí rodičia. Očakáva sa, že so svojou rodinou budeš tráviť čas a budeš s nimi dobre vychádzať. Číňania si zakladajú na harmónii v rodine a snažia sa vyhnúť akýmkoľvek konfliktom.

Una piccola superstar ?? #100daysleftinchina #-75

A photo posted by Stefania Imbriani (@stefaniaimbriani) on

好想念你们 请让我回去

A photo posted by ClarAcc ? (@claramaccarini) on

Škola

Pravdepodobne budeš navštevovať prvý seniorský stupeň strednej školy so špeciálnym rozvrhom pre teba ako výmenného študenta. To znamená, že tvoje štúdium – respektíve prvá polovica školského dňa, bude zameraná na výuku čínštiny, čínskej kultúry, umenia, histórie a hudby spolu s ostatnými AFS študentmi. Zvyšok dňa budeš tráviť v škole s čínskymi študentmi. Vyučovanie sa začína ráno o 7.30 h a končí sa popoludní o 16.30 h. Študenti zvyčajne nosia uniformy. Rodičia sa výrazne zaujímajú o vzdelanie svojich detí a pre deti je teda prednejšia škola ako voľnočasové aktivity.

Jazyk

Čína má cez 55 rozličných etnických skupín, pričom každá z nich má svoj vlastný prízvuk a jazyk. Avšak mandarínsku čínštinu ovláda takmer 70 percent všetkých Číňanov a používa sa vo väčšine škôl. No môžeš byť umiestnený do rodiny, ktorá hovorí po kantónsky. AFS dobrovoľníci a tvoja škola ti počas prvých troch mesiacov pobytu poskytnú hodiny čínskeho jazyka. Základná znalosť čínštiny a angličtiny ti určite pomôže.

文化课 • culture class #nsliy #afs

A photo posted by Emily Morley (@emilycmorley) on

#chinese #breakfast #dimsum #cantonese #tasty #food #china2016 #intercultura #AFSchina #AFSeffect

A photo posted by Andrea Colaiacomo (@andrea.colaiacomo) on

Jedlo

Čínske jedlo sa skladá hlavne zo zeleniny, ryže, rezancov a mäsitých jedál. Tradičné čínske jedlá môžu byť napríklad pekinská kačka (pečená kačica pokrytá sladkou omáčkou z pšenice, zabalená v tenkej palacinke), mongolské „horúce hrnce“ (čínska verzia fondue – jedlo, v ktorom sú malé kúsky potravín ponorené do horúcej omáčky oleja alebo vývaru), jiaozi (knedle s bravčovým mäsom, pažítkou a cibuľou) a vynikajúce čaje. Určite zažiješ veľa zábavy s novými priateľmi a s rodinou, keď ťa budú učiť správne držať paličky. Dodržiavanie vegetariánskej stravy môže byť náročné, pretože mäso je súčasťou väčšiny jedál.

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Skúsenosti študentov

Objav programy Čína