Druhá najväčšia krajina sveta, Kanada, zasahuje až po Arktídu a nachádza sa tu úplne každý typ reliéfu – skalnaté vrchy, prérie, členité pobrežia, piesočnaté pláže, úrodné údolia a kozmopolitné mestá. Rôznorodé kanadské dedičstvo je spojené s celonárodnou vášňou k hokeju.

Kanadskí tínedžeri zbožňujú kluby, športové aktivity a činnosť okolo orchestra, novín alebo divadla. Ďalší spôsob trávenia voľného času je pôsobenie v študentskej rade, ktorá má čoraz väčšie slovo pri tvorbe školských pravidiel. Možno budeš prekvapený, koľko študentov po vyučovaní pracuje. Často opatrujú deti alebo brigádujú ako čašníci či čašníčky v miestnych kaviarňach.  

Hostiteľská rodina a komunita

Pravdepodobne budeš bývať v menšom meste, v dedinke alebo možno aj na farme. Kanadskí rodičia sa väčšinou podieľajú na domácich prácach spoločne a deti pomáhajú s každodennými povinnosťami aj s prípravou jedla. Mnoho kanadských rodín je kultúrne rozmanitých, takže je možné, že budeš žiť s multikultúrnou rodinou.   

A photo posted by Pablo (@heyitspab) on

A photo posted by Nicole? (@itsme.nicole) on

Škola

Tamojšie školy sú veľmi komplexné a snažia vyjsť v ústrety vzdelávacím potrebám detí každého školského veku v komunite, často v jednej budove.

Jazyk

Angličtina a francúzština sú v Kanade oficiálnymi úradnými jazykmi. Niektoré školy ponúkajú jazykové kurzy pre začiatočníkov, avšak my sa snažíme, aby AFS študenti, ktorí prichádzajú do Kanady, mali aspoň základnú znalosť francúzštiny (v Quebecu) alebo angličtiny (v ostatných častiach Kanady), aby sa mohli ihneď zaradiť do normálneho vyučovania.

So today I had my first ever poutine and went apple picking! 🙂 #poutine #afscanada

A photo posted by Sarah Salmons (@ser_bear17) on

Jedlo

Pre rôzne regióny sú typické rôzne jedlá, napríklad v Quebecu, kde prevažuje francúzska kultúra, nájdeš mäsité jedlá, zemiaky, hráškovú polievku, francúzske pečivo, chlieb, palacinky a syry. Obľúbenou pochúťkou je poutine, čo sú hranolčeky poliate omáčkou a syrom.

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Skúsenosti študentov

Objav programy Kanada