Bolívia je ideálne miesto na prežitie tvojho študijného pobytu v zahraničí! Ľudia v Bolívii sú hrdí dediči nádherných prastarých kultúr a zachovávajú stáročia staré tradície, ktoré môžeme vnímať v rozmanitosti jazykov, v jedinečných pestrých odevoch, v tanci aj v hudbe, teda v skutočnom poklade domáceho folklóru. Možno budeš mať možnosť navštíviť hlavné mesto La Paz, najvyššie položené hlavné mesto na svete, ktoré sa nachádza vo výške vyše 3300 metrov nad morom.

Spoločenský život mladých v Bolívii sa zvyčajne krúti okolo rodiny a ďalších príbuzných. Diskotéky, párty, filmy a športy ako futbal, basketbal a volejbal sú aktivity, ktorými si spríjemňujú svoj voľný čas.

A photo posted by Mohammad Amraia (@momo_amraia) on

Ľudia v Bolívii

Bolívijčania majú tendenciu nerobiť si veľké starosti. Týka sa to najmä otázky času a dochvíľnosti. Sú veľmi otvorení, priateľskí a srdeční, tak nebuď prekvapený, že si navzájom vyjadrujú náklonnosť objatiami, bozkmi na líca alebo zdravením každého, koho stretnú. Tvoji priatelia budú aj rodinní priatelia, keďže rodina je stredobodom bolívijského života. Väčšina bolívijských rodín a komunít má silné náboženské putá a môžu byť považovaní za konzervatívnych a tradicionalistických.

Hostiteľská rodina a komunita

Rodina je základom bolívijskej spoločnosti a je zriedkavé, že by deti odchádzali z domu predtým, než sa vydajú alebo oženia. Pre väčšinu bolívijských rodín je nedeľa (dia de la familia) dňom rodiny, keď sa ich členovia počas obeda či večere delia o svoje zážitky a príbehy. Od tínedžerov sa očakáva, že tiež budú dodržiavať tieto pravidlá.

A photo posted by Mohammad Amraia (@momo_amraia) on

Škola

Školský rok začína vo februári a končí v novembri. Vyučuje sa od pondelka do piatka od 8.00 do 13.00 h. Pravdepodobne budeš nosiť školskú uniformu a môžeš sa pripraviť na veľmi formálne vzťahy medzi učiteľmi a študentmi.

Jazyk

Aj keď hlavným jazykom v Bolívii je španielčina, väčšina vidieckych obyvateľov hovorí aj svojimi domorodými jazykmi guechua, aymara alebo guaraní. AFS ti zabezpečí intenzívny kurz španielčiny, keď začneš s programom, avšak základná znalosť španielčiny bude pre teba výhodou.

Jedlo

Jedlo v Bolívii sa líši v závislosti od regiónov. Jedlo vo vysokohorských regiónoch obsahuje veľa korenia, zatiaľ čo jedlo z nižšie položených oblastí a amazonského regiónu zvyčajne pozostáva z juky, rýb, zeleniny a ovocia. Typické jedlo v Bolívii obsahuje Papas Rellenas (vyprážané gule zo zemiakovej kaše plnené vareným vajíčkom alebo syrom), salteñas (pečené cesto plnené mäsom, zeleninou, vajíčkom, olivami a mierne štipľavou omáčkou) a pique a lo macho (kúsky hovädzieho mäsa, klobása, cibuľa, štipľavé korenie, vajíčko a hranolčeky).

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Skúsenosti študentov

Objav programy Bolívia