Rakúsko je krajina rozmanitých možností. Nájdeš tam historické mestá ako Viedeň, ale aj úžasné výhľady na Alpy. Rakúšania sú známi zmyslom pre pohodu, ich charakteristickým spôsobom užívania si života, citom pre umenie, vášňou pre silnú kávu a šport. Komunikujú priamo a radi diskutujú o aktuálnom dianí a o otázkach, ktoré sa týkajú životného prostredia. Vyznávajú zdravý životný štýl, radi počúvajú hudbu a chodievajú na koncerty. Rovnako radi sa prechádzajú (populárne sú Spaziergänge). Keď sa pozrieme do minulosti, Rakúsko vždy hralo dôležitú úlohu v centre Európy ako ,,staviteľ mostov,” miesto stretnutí a ako miesto kultúrnych výmen.

Tínedžeri v Rakúsku radi trávia čas spolu, a to buď doma, v kaviarňach, kinách, tanečných kluboch, alebo ako účastníci komunitných aktivít. Čo sa týka športu, v krajinách sú najpopulárnejšie futbal, bicyklovanie a lyžovanie.

Hostiteľská rodina a komunita

Väčšina hostiteľských rodín žije na predmestí. Spoločné jedlo, najmä večera je čas zdieľania zážitkov z tvojho dňa.

Škola

Budeš navštevovať tradičnú verejnú školu, ktorej úlohou je pripraviť žiakov na univerzitné štúdium. Škola zvyčajne trvá od 8.00 do 14.00 h, ale môže sa stať, že niektoré dni tam budeš až do 17.00 h. Niekedy však môžeš mať hodiny aj v sobotu ráno. Vyučovanie trvá 6 až 8 hodín, čo však závisí od mimoškolských aktivít.

#afseffect #tagtaeglich #afsrussia

A photo posted by AFS Austria (@afs_austria) on

Jedlo

Rakúšania milujú hojnosť jedla a pitia, takže počas tvojho pobytu tam určite okúsiš veľa chutných pokrmov. Jedlo zvyčajne pozostáva z polievky, mäsa (často bravčového) so zemiakmi, zo zeleniny a dezertu. Obľúbené sú aj klobásy, sendviče, koláče (štrúdľa) alebo dezerty (Sachertorta), vajcia, veľa rozličných syrov a jablká.

Jazyk

Oficiálnym jazykom v Rakúsku je nemčina, ale každý región má svoj vlastný dialekt. V krajine však budeš počuť ľudí hovoriť aj po turecky, srbsky, slovinsky, chorvátsky a po maďarsky. Pred príchodom by si mal ovládať aspoň základy nemčiny. AFS v Rakúsku ti poskytne online Rosetta Stone jazykový kurz, ktorý slúži na učenie nemčiny pred príchodom aj počas programu.

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Objav programy Rakúsko