Brecht z Belgicka píše čo všetko zistil vďaka pobytu na Slovensku (článok je v originálnom znení).

Slovensko je pre mnohých (do určitej miery aj pre mňa) veľká záhada. Nepočujete veľmi často ľudí hovoriť: “Poďme na dovolenku na Slovensko.” Niektorí majú dokonca problém ho nájsť na mape alebo si ho mýlia so Slovinskom. Na a možno práve preto sa moje dobrodružstvo na Slovensku stalo výnimočným. Slovenčina je dosť ťažká, ale dopracoval som sa do štádia, keď rozumiem dosť z konverzácie a viem viesť celkom slušný rozhovor v tomto jazyku. Ale čo sa týka Slovenskej gramatiky, to je úplne iný príbeh. Slovenská gramatika ma ozaj desí.

Aj po toľkom čase sa musím prispôsobovať zvykom. Napríklad Bratislavčania nie sú ranné vtáčatá, ráno je lepšie držať konverzáciu na minimum.

Tiež ma udivuje koľko času tu vedia ľudia stráviť upratovaním. Párkrát sa mi stalo, že som si zabudol vyzuť topánky doma alebo v škole a stretol som sa so s prekvapenými tvárami. Aspoň ma to naučilo byť čistotnejší doma aj na verejnosti.

Slovensko disponuje toľkými zaujímavými miestami a dá sa tu robiť množstvo rôznych aktivít. Nebol deň kedy by som sa nudil alebo nemal čo objavovať. Keď už si myslíte, že nič nové zaujímavé neobjavíte, prekvapí vás niečo zaujímavé za najbližším rohom. Kto by si to bol myslel, že som mal takú prekrásnu krajinu priamo pod nosom, v srdci Európy.