Desať mesiacov žila talianka Maria Teresa v Trnave. Vo svojom článku sa s vami podelí o to, ako prežila svoj pobyt na Slovensku (článok je v originálnom znení). 

Volám sa Maria Teresa, som Talianka a mám 17 rokov.

Posledný rok som strávila ako výmenný študent na Slovensku. Slovensko je malá krajina, ale s úžasným potenciálom, aj keď si to málokto uvedomuje. Môj výmenný pobyt je pre mňa doposiaľ najleším zážitkom môjho života.

Spoznala som novú rodinu a musela som s ňou stotožniť ako keby som bola členom tejto rodiny už od môjho narodenia. Musela som porozumieť ich zvykom a návykom a stať sa ich súčasťou a na druhej strane vysvetliť moje vlastné návyky. Naozaj som na konci cítila akoby boli mojou rodinou a ich domov mojím vlastným.

Stretla som množstvo priateľov, niektorí boli tiež výmenní študenti, iní zase plánovali skúsiť výmenný program v budúcnosti. Títo noví kamaráti mi naplnili čas smiechom a zábavou, záležalo im na mne a vytvoril sme si priateľstvá na celý život. Pomohli mi pochopiť akými ľuďmi sa chcem obklopiť v mojom živote. N

avštevovala som školu ako bežný slovenský študent, spoznala iný školský systém, iný spôsob štúdia a rozdielne vzťahy medzi študentmi a učiteľmi. Videla som toľko krásnych miest, ktoré by som inak nenavštívila, majestátne zámky a dych berúce výhľady z vrcholov veží.

Niektoré miesta mi utkveli v srdci a želám si, aby som ich zase niekedy navštívila v budúcnosti. Jedla som jedlá, o ktorých som nemala predtým ani potuchy a prekvapovala ľudí mojím nadšením pre slo-venskú kuchyňu, ako je guláš a rôzne polievky a jedlá s množstvom slaniny.

Naučila som sa jazyk tak vzdialený môjmu rodnému a veru zo začiatku to nebolo ľahké. Trvalo asi 3 mesiace a ja som začala rozumieť a hovoriť po slovensky. Bola to fakt výzva, nakoľko sa slovenčina nepodobá žiadnemu jazyku, ktorý som sa učila predtým.

Cítim, že som tu narástla ako človek – osoba. Nielen umenie lyžovania, ktoré som tak ako sneh predtým nezažila. Naučila som si dôverovať a získala zmysel pre orientáciu. Naučila som sa robiť si poznámky na vyučovaní a niečo o osobnom priestore. Ten je chápaný v každej krajine inak. Spoznala som slovenskú kultúru, tradície, prístupy ľudí k veciam a to mi pomohlo pochopiť a prehodnotiť moju vlastnú taliansku kultúru.

Na 100% by som sa sem určite znovu vrátila, Slovensko je prekrásna krajina s milými a pohostinnými ľuďmi. Z hĺbky mojej duše môžem povedať, že som tu, na Slovensku, za ten rok zažila to najlepšie vo svojom živote.