Karolína a Oliver, AFS dobrovoľníci sa v lete 2018 zúčastnili Celosvetového stretnutia AFS dobrovoľníkov – Volunteer Summer Summit (VSS), ktorý sa konal pri hlavnom meste Nórska. Prinášame vám prvé dojmy Karolíny (článok je v originálnom znení).

10.-15. júla vyplnilo moje leto už po druhýkrát VSSko. Tentorkát sa vyše 150 dobrovoľníkov AFS z celého sveta stretlo v Nórsku, asi 30 kilometrov od hlavného mesta, na maličkom ostrove Utøya. Možno ste už o ňom niekedy počuli, často je totiž spájaný najmä s tragickou udalosťou, ktorá sa tu udiala v roku 2011. Tento rok sa workshopy točili okolo témy: Civic education against extremism/Vzdelávaním proti extrémizmu. Okrem množstva zaujímavých diskusií počas workshopov, z ktorých si človek odnesie naozaj veľa, sme si vypĺňali čas na ostrove aj inými aktivitami.

Pre mňa je vždy zaujímavý Community project,v rámci ktorého sme mali možnosť zveľadiť ostrov, navštíviť nórsky červený kríž, či azylový dom. Večerný program nám vyplnila aj párty v štýle 60. rokov alebo Norwegian night, plná nórskych zvykov a, samozrejme, jedla 🙂

Pre mňa sa stalo VSS obrovskou motiváciou pokračovať ďalej v dobrovoľničení pre AFS, je to skvelé miesto plné inšpiratívnych ľudí.

Ak vás to aspoň trošku zaujalo, učite sa bežte pozrieť na facebookovú stránku na viac info a fotiek (EFIL Volunteer Summer Summit) a snáď sa vidíme na tom budúcoročnom, v Rakúsku!