AFS dobrovoľníčky Alexandra, Kamilka a Veronika sa v polke augusta 2015 zúčastnili Celosvetového stretnutia AFS dobrovoľníkov – Volunteer Summer Summit (VSS), ktorý sa konal v Nemecku pri Berlíne. Prinášame vám prvé dojmy Veroniky hneď po jej návrate (článok je v originálnom znení).

Bol to môj prvý  zážitok a celkový dojem – SUPER! Veľmi sa mi páčil program, organizácia, aj prostredie. Workshopy boli rôzne zamerané a každý si mohol prísť na svoje. Ja som mala prvý workshop Playing Democracy, kde sme vymýšľali rôzne hry na rôzne chápanie demokracie. Potom workshop AFS outside AFS, ktorý bol zameraný na prezentovanie AFS ostatným ľudom. Veľa som sa naučila. A posledný, ktorého som sa zúčastnila bol zameraný na metódu: Design Thinking. Okrem toho sme sa zapojili aj do verejnoprospešného projektu. Každý si mohol vybrať jeden a ja, spolu s Kamilkou a Saškou sme išli pozrieť utečencov do utečeneckého tábora, kde sme mali aj workshop a potom možnosť sa s nimi porozprávať.

Veľmi ma tie dni s ostatnými AFS dobrovoľníkmi obohatili a rada som spoznala ďalších ľudí z iných krajín. Mala som možnosť diskutovať na rôzne témy ako byť viacej ekologickí alebo ako motivovať viacej výmenných študentov byť dobrovoľníkmi. Budúci rok sa bude konať VSS v Taliansku v Benátkach na jednom ostrove. Veľmi rada by som sa tohto super stretnutia zúčastnila znova, ak to bude možné.

Takže ešte raz by som sa chcela poďakovať AFS Slovensko, že mi umožnila zúčastniť sa tohto stretnutia.