Článok o triednej výmene slovenskej a talianskej školy napísala Jana, koordinárorka triednej výmeny tried Gymnázia Tvrdošín (Slovensko) a Lýcea Rimini (Taliansko) (článok je v originálnom znení).

Príprava výmenného pobytu začala už v septembri 2013, keď naša škola Gymnázium Tvrdošín požiadala  AFS organizáciu o informácie ohľadom programu „Class Exchange“.  Dňa 1. 2. – 8. 2. 2014 sa uskutočnila prvá výmena tried. Študenti nášho gymnázia, ročníka Septima, privítali s veľkým nadšením a očakávaním niečoho jedinečného, možnosť navštíviť Lýceum v Rimini, možnosť stretnúť svojich nových priateľov, obohatiť sa o  kultúrne poznatky krajiny a stať sa aspoň na krátky čas súčasťou talianskych rodín. Aby sa študenti spoznali už pred prvým stretnutím, začali spoločnú komunikáciu cez sociálnu internetovú sieť Facebook. Komunikačným jazykom bola počas celého pobytu  angličtina.

Príchod do Rimini bol neskutočne krásny. Pohľad na dojímavé stretnutie slovenských a talianskych študentov pripomínal stretnutie ľudí, ktorí sa poznajú desiatky rokov. Talianski študenti nás veľmi milo prekvapili znalosťou určitých slovenských fráz, na ktoré sa vraj pripravovali už pár týždňov pred naším príchodom. Ostatné uľahčila všade prítomná  technika.

Prvý deň pobytu sme  všetci spoločne navštívili  mesto San Maríno, ktoré leží asi 20 km od mesta Rimini. Na mieste príchodu nás už čakala mladá sprievodkyňa, ktorá (na naše veľké prekvapenie) strávila niekoľko mesiacov štúdia na Slovensku. Keďže si počasie  nemôžeme objednať, nemohli sme za daných podmienok pozorovať krásu okolia. Bola veľká hmla a pršalo. Ale aj napriek nepriaznivému počasiu sme prežili krásny deň v spoločnosti našich nových priateľov.

Druhý deň sme strávili v škole. Prišla nás privítať pani zástupkyňa, rovnako ako aj ďalší talianski učitelia. Študenti pre nás pripravili bohatý program. Predstavili sa nám niekoľkými piesňami, previedli nás po škole a potom nám Fábio (profesor angličtiny) prostredníctvom  prezentácie poskytol bohaté informácie o zaujímavostiach mesta Rimini, ktoré sme neskôr všetky navštívili. Popoludní sme spoločne zavítali na úrad primátora Rimini. Študenti sa usadili do kresiel poslancov mesta a čakali sme na príchod primátora Andrea Gnassi. Po privítaní nás primátor oboznámil  s určitými faktami, ktoré sa týkali mesta Rimini, odovzdal nám malé darčeky a urobili sme si spoločné fotografie. Veľmi zaujímavé bolo  pozvanie do jeho pracovne, odkiaľ sme sa mohli pokochať výhľadom z balkóna. Už na ďalší deň bol v lokálnych novinách Rimini uverejnený kratučký článok s fotografiou o našej  návšteve u pána primátora.

Nádherné chvíle sme prežili počas dňa, keď škola organizovala „Open Day“. V ten deň talianski študenti pripravili pre slovenských študentov hodiny dejepisu, hudby, latinčiny a gréčtiny. Študenti boli rozdelení do skupín, aby sa mohli zúčastniť každej hodiny, do procesu ktorej  boli aktívne zapájaní. Museli napríklad zahrať grécku báj, zaspievať taliansku pieseň alebo vytvoriť vetu v latinčine. Fakty o Felinim, Dantem zostanú navždy v pamäti našich študentov.

Navštívili sme taktiež hotelovú školu. Privítali nás študenti v uniformách, previedli nás školou a pripravili nám skvelé raňajky.

Okrem spoločne strávených večerov sme videli aj ďalšie miesta v okolí Rimini. Navštívili sme historické mestečko Santarcangelo, výnimočné  pre svoje živé tradície, starobylé pamiatky a záhadné jaskyne, ktoré sme si pozreli naživo. Navštívili sme taktiež miesto, kde sme mali možnosť vidieť zvláštnu techniku aplikácií vzorov na plátno, žehlenie plátna pomocou veľkého mlynského kolesa. Našich študentov v tomto mestečku zaujalo gombíkové múzeum, z ktorého si priniesli domov malé, ale veľmi cenné gombíky. Prežili sme tam čarovnú atmosféru. Ravenna, ďalšia zastávka  bohatá na históriu, nádherné byzantské mozaikové kostoly a múzeum.

Posledný deň nášho pobytu nám konečne počasie prialo, hrialo slniečko a my sme si užívali chvíle na pláži. Aj keď sme sa ešte nemohli kúpať v mori, morský vzduch, pokojná atmosféra, mušle na pláži, to všetko  nám spríjemnilo posledné chvíle strávené v Rimini.

Odchod na Slovensko nebol veľmi veselý. Niektorí študenti si aj poplakali, ale prísľub opätovného stretnutia o pár mesiacov u nás na Slovensku všetkých veľmi potešil.

Našou kontaktnou osobou a organizátorkou ,,Class Exchange“ pre talianskych študentov bola počas celého pobytu  Mariarita Tossini, profesorka latinčiny a taliančiny. Výborná organizátorka, ktorá dbala o priebeh celého projektu.

Skvelá na výmennom pobyte je skutočnosť, že vidíte, ako sa študenti snažia naučiť a potom aj používať určité výrazy a slová rodného jazyka iných študentov. Motivácia učiť sa nový jazyk je obrovská.  Ďalej sú tu samozrejme zážitky, nové skúsenosti, priateľstvá, to všetko nie je len na pár chvíľ. Medzikultúrne  vzťahy sú veľmi dôležitou súčasťou života človeka.

V týchto dňoch  začíname na Slovensku, konkrétne v našom malom mestečku Tvrdošín, pripravovať pestrý program pre našich talianskych priateľov. Radi by sme ich oboznámili s našou kultúrou a ukázali im naše národné pamiatky. Zavedieme ich do dreveného gotického kostolíka, pamiatky UNESCO, predstavíme im našu národnú umelkyňu Máriu Medveckú. Navštívime aj blízke okolie – hrnčiarstvo v Trstenej, Osvienčim a v neposlednom rade ich zoberieme do našich hôr – do Roháčov.

 

Jana, koordinárorka triednej výmeny tried hodnotí celý projekt nasledovne:

,,Skutočne môžem povedať, že sme sa stretli s veľkou ústretovosťou a pomocou zo strany AFS. Pani Malecká, dobrovoľníčka AFS ako aj pani riaditeľka Natália Čuková, začala so mnou korešpondenciu a len vďaka pomoci a podpore AFS sme mohli začať pripravovať výmenu tried. Touto cestou by sme sa chceli poďakovať všetkým rodičom v Taliansku za ich skvelú pohostinnosť, starostlivosť  o našich študentov, našim kolegom Mariarite, Fábiovi, Paule, vedeniu Lýcea v Rimini a v neposlednom rade spoločnosti AFS na Slovensku aj v Rimini, ktorých organizácia je hybnou silou podobných akcií.“