Článok napísala Katarína, účastníčka Eva programu pre hostiteľské mamy s Fínskom (článok je v originálnom znení).

Vždy ma zaujímal život ľudí v iných krajinách. Mám rada cestovanie a túto moju túžbu mi pomohol naplniť aj EVA program.

Pobyt vo Fínsku bol pre mňa krásnym, nezabudnuteľným a jedinečným zážitkom. Okrem toho, že som spoznala spolunažívanie dvoch generácií, čo u nás vymiera, stretla som sa s bezprostrednosťou, ochotou a srdečnosťou tamojšej rodiny a jej členov, v ktorej som bola ubytovaná.

Vďaka zabezpečenému bohatému a nápaditému programu som mala možnosť spoznať nie len každodenný život na vidieku, ale i v meste – Helsinkách. Najväčším prekvapením pre mňa bola čistota prostredia a priateľské správanie ľudí. Krásne zážitky ako napríklad neodmysliteľnú každodennú saunu, návštevu tamojšej známej továrne na spracovanie ľanu a jedinečnú architektúru rôznych kultúr si uchovávam v pamäti. Zásluhou fínskej skupiny (AFS) som nebola len turistkou, ale stala som sa súčasťou každodenného života hosťujúcej rodiny. Naše cesty sa síce rozišli, ale počas tohto krátkeho času sme si skvele porozumeli, a to aj napriek nižšej jazykovej znalosti anglického jazyka z mojej strany a naďalej zostávame v kontakte.

Na záver by som sa chcela poďakovať EVA programu za možnosť navštíviť iné krajiny, spoznávať nových ľudí, ich kultúru, zvyky a podobne obohacujúce zážitky odporúčam každému, nie len novým členom veľkej rodiny AFS.