V roku 2012 Intercultura Slovakia realizovala program pre deti zamestnancov Deutsche Telekom. Petra, účastníčka tohto programu píše ako sa mala (článok je v originálnom znení).

Na tento výmenný program som sa prihlásila kvôli zdokonaľovaniu sa v nemčine. Z tohto pohľadu bol pre mňa tento pobyt veľmi prospešný, lebo som celý deň počula nemčinu všade okolo seba. V škole sa vyučuje spisovná nemčina a teraz som mala možnosť „nachytať“ aj veľa hovorových výrazov.

Ale ako to celé prebiehalo? Zo začiatku som mala strach, do akej rodiny sa dostanem, ale nakoniec všetko dopadlo nad moje očakávania. Priletela som do Berlína, kde ma na letisku čakal dobrovoľník z AFS. Počkali sme ešte na pár študentov a potom sme autobusom išli do hotela. Pozreli sme si okolie, navečerali sa a mali voľný program. Na druhý deň sme mali prehliadku Berlína. Berlín je krásne veľké mesto. Navštívili sme dve múzeá a na konci dňa sme všetci boli poučení od dobrovoľníkov z AFS ako sa máme správať v rodinách. Nasledujúci deň sme sa ráno rozdelili do skupín, podľa toho, kde bývala naša hostiteľská rodina. Každú skupinu mali na starosti dvaja dobrovoľníci, ktorí nás vlakom priniesli až do našich hostiteľských rodín, ktoré nás čakali na stanici.

Keď som prišla domov k hostiteľskej rodine, poukazovali mi čo kde je a vysvetlili mi ako približne vyzerá ich bežný deň. Prvé dva týždne som navštevovala gymnázium s hostiteľským bratom, keďže bol v mojom veku. Táto skúsenosť bola veľmi zaujímavá, pretože som spoznala kopu nových ľudí v mojom veku, nemecký školský systém a aj vzťahy medzi učiteľmi a žiakmi. Všetci boli veľmi milí a dokonca ma po nejakom čase pozývali aj na grilovačky. 

Ďalšie dva týždne som spoznávala okolie a okolité mestečká. Vyskúšala som nové veci, ktoré by ma na Slovensku ani nenapadlo skúsiť a pre nich boli normálne. Potom sme na týždeň a pol išli k moru, kde sme si robili výlety po okolí. Posledných pár dní som strávila v Bonne, kde sme sa aj s ostatnými študentmi z rôznych krajín rozprávali o našich zážitkoch a skúsenostiach z nášho pobytu. Robili sme to formou rôznych zaujímavých aktivít, ktoré pre nás pripravili dobrovoľníci. V piatok sme sa všetci znovu stretli s našimi hostiteľskými rodinami v budove Deutsche Telecom. Ľudia zodpovední za tento projekt aj z Telecomu, aj z AFS mali príhovory a potom sme išli do múzea nemeckej histórie. Keďže sme s hostiteľskou rodinou prežili neuveriteľných šesť týždňov, bolo to veľmi dojímavé. 

Na tento čas strávený v Nemecku nikdy nezabudnem a môžem to len odporúčať. Predtým, než som išla do Nemecka, tak ma všetci strašili, že sa tam bežne jedia čerešňové polievky a podobne nie dobre znejúce jedlá. Po tých šiestich týždňoch môžem povedať, že Nemci sa úplne normálne stravujú. Aj ja som mala kopu predsudkov voči Nemcom, ale počas tohto pobytu som všetky negatívne postoje proti Nemcom zbúrala. Páči sa mi to, akí sú presní, pretože som na nikoho nikdy nemusela čakať a aj to, že recyklujú odpad, lebo šetria naše životné prostredie.