Katka študovala a žila jeden rok v Taliansku. Akí sú taliani, talianska rodina a škola píše vo svojom článku (článok je v originálnom znení).

Môj pobyt v Taliansku nemôžem hodnotiť inak ako pozitívne. Mám dve skvelé hosťovské rodiny, ktoré sú ku mne veľmi milé, a zaradili ma do svojich rodín, nie ako študentku na výmennom pobyte, ale ako ich pravú dcéru, sestru, vnučku, neter….

Čo sa talianskych škôl týka, tak mi vyšli v ústrety. Škola pre mňa pripravila osobitný rozvrh, na základe mojich požiadaviek. Učivo je približne na rovnakej úrovni ako na Slovensku, čiže úlohám sa tak či tak nevyhnem. Jediné čo musím kritizovať je 6 školských dní, takže do inštitúcie zvanej škola musím chodiť aj v sobotu.

Pre Taliansko je typické, že si radi vychutnávajú dobré a kvalitné jedlo. Asi nebude prekvapením, keď spomeniem, že takmer každý deň máme cestoviny s rozmanitou škálou omáčok. Ochutnalo som už takmer všetky druhy morských plodov na milióny spôsobov. Moje talianske babky mi nedovolia naložiť si len trošku, len na ochutnávku, a práve toto sa troška začína podpisovať na mojej váhe.

Teraz niečo o mojej taliančine. No nie je zatiaľ perfektná, ale teší ma, že sa bez väčších problémov dorozumiem a to som v Taliansku zatiaľ 4 mesiace. Dokonca mi rozumejú, keď začnem rozprávať po taliansky. A navyše angličtinu už nemusím vôbec používať. Vďaka mojej taliančine je pre mňa teraz jednoduchšie vytvárať si priateľstvá a navyše taliani sú dosť otvorení, takže prvé týždne som pre nich bola hračka, každý so mnou chcel hovoriť, a keďže som vtedy ešte po taliansky veľa nerozumela tak som sa len usmievala. Dnes som súčasťou jednej skupinky, mám skvelých kamarátov, s ktorými trávim väčšinu času. Samozrejme som si našla aj mnoho kamarátov, výmenných študentov, z rôznych kútov sveta.

Na záver môžem len dodať, že neľutujem moje rozhodnutie ísť na rok do Talianska. Patrí medzi najlepšie rozhodnutia, ktoré som v mojom živote spravila. Takže ďakujem AFS Intercultura Slovakia a Intercultura Italy!