Život, štúdium a dobrovoľnícka práca s AFS v zahraničí je zážitok, ktorý zmení život. Aj preto je AFS jeden z lídrov pri zabezpečovaní vzdelávacích programov pre stredoškolských študentov, podporovaný trénovanými zamestnancami a dobrovoľníkmi. Od roku 1947 AFS programy pomáhajú mladým ľuďom nadobudnúť praktické schopnosti a vedomosti, nevyhnutné pre život v multikultúrnom svete. Naše aktivity sú navrhnuté špeciálne pre tínedžerov a majú na zreteli spojenie učenia so zábavou. V neposlednom rade AFS prinesie do tvojho života komunitu priateľov, známostí a dobrovoľníckych príležitostí, ktoré sú na celý život.

Na čom sú založené vzdelávacie osnovy?
Vzdelávacie osnovy pomáhajú študentom rozvíjať sa v oblastiach, ktoré sú pre 21. storočie nevyhnutné.
AFS si uvedomuje potrebu mladých ľudí rozvíjať si aj schopnosti a poznatky zo sveta technológií, vedy a techniky, ktoré sa uplatňujú v školstve aj na pracoviskách.
Vieme však aj to, že veľa univerzít a zamestnávateľov hľadá študentov a mladých ľudí, ktorí sú oboznámení so svetom mimo ich vlastných komunít a nemajú problém komunikovať s ľuďmi z odlišných krajín a kultúr. Podniky, štátna správa, školstvo a mimovládne organizácie potrebujú ľudí, ktorí majú medzikultúrne skúsenosti a schopnosti potrebné na zvládnutie globálnych výziev 21. storočia.
V záujme splnenia týchto požiadaviek vzdelávacie osnovy využívajú diskusie, mimoriadne aktivity a reflexie, vďaka ktorým si mladí ľudia rozvíjajú schopnosti dôležité pre národné a medzinárodné univerzity a zamestnávateľov. K týmto schopnostiam patria:
- kritické myslenie a schopnosť riešiť problémy
- kreativita a inovácia
- schopnosť spolupracovať a komunikovať
- schopnosť spochybňovať predsudky a domnienky
AFS pomáha študentom najmä:
- Učiť sa ako komunikovať a vytvárať si priateľstvá s ľuďmi z odlišných kultúr.
- Vybudovať si zdravé sebavedomie a rozšíriť si obzory o kultúrnych stereotypoch a globálnych problémoch.
- Na vlastnej koži zažiť, ako kultúra ovplyvňuje ich hodnoty a rozhodnutia.
- Pozrieť sa na svet inými očami.
Ako vzdelávacie osnovy pomáhajú študentom adaptovať sa v novom prostredí?
Inovatívne osnovy, ktoré využívajú množstvo overených metód učenia, ktoré sú založené na skúsenostiach, pomáhajú študentom spracovať každodenné zážitky a naučiť sa z nich vhodne reagovať na nové, niekedy aj ťažké situácie.
Vzdelávacie osnovy podporujú študentov pred pobytom v zahraničí, počas neho aj po ňom, a to prostredníctvom sústredení. Okrem toho sa študenti sa aspoň raz do mesiaca stretávajú s trénovaným dobrovoľníkom, ktorý im prostredníctvom rozličných aktivít pomáha vyťažiť z pobytu čo najviac. Všetky stretnutia učia študentov hlbšie porozumieť kultúrnym rozdielom a čo najefektívnejším spôsobom ich zvládať, ale aj nadobudnuté poznatky a zručnosti neskôr aplikovať v živote.
16 vzdelávacích cieľov
Základom vzdelávacích osnov je 16 vzdelávacích cieľov, ktoré sú rozdelené do štyroch oblastí:
Osobné hodnoty a schopnosti: Študenti sú postavení do situácií, na základe ktorých prehodnocujú svoje vlastné hodnoty a využívajú nové schopnosti ako riešenie problémov a robenie rozhodnutí. Taktiež sa učia, ako premeniť zložité situácie na hodnotné príležitosti pre osobný rast.
Medziľudské vzťahy: AFS študenti sú zapojení do každodenného života a pracovných povinností ľudí v novom prostredí. Toto zlepšuje ich komunikačné a jazykové schopnosti a učí ich ako efektívne pracovať v skupinách.
(Medzi)kultúrne vedomie a vnímavosť: AFS programy prehlbujú poznatky študentov o vlastnej kultúre aj o kultúre v hostiteľskej krajine – ich silné aj slabé stránky.
Záujem o globálne problémy: AFS vzdelávacie aktivity nabádajú študentov rozšíriť si obzor so zacielením na globálne problémy a pomáhajú im uvedomiť si, že riešenia týchto problémov sú často z ohľadom na kultúrne osobitosti veľmi citlivé. AFS takisto vyzýva študentov, aby využili svoje postrehy na budovanie mieru vo svete – či už doma, alebo kdekoľvek inde.