Aby AFS dobrovoľníci a zamestnanci boli schopní podporovať študentov a hostiteľské rodiny počas medzikultúrneho vzdelávania, musia poznať základy medzikultúrneho učenia a benefity AFS skúseností. S týmto zámerom AFS pripravila medzikultúrny vzdelávací program – oficiálny celosieťový školiaci a posudzovací program na tému medzikultúrneho vzdelávania.
Medzikultúrny vzdelávací program je určený pre dobrovoľníkov a zamestnancov, aby sa stali viac medzikultúrne citlivými a aby rozvíjali tieto schopnosti vďaka čomu uľahčia medzikultúrne vzdelávanie iným (študentom, školám, hostiteľským rodinám…). Medzikultúrne vzdelávanie sa využíva v celom AFS svete, zdieľa sa rovnaká slovná zásoba pre dobrovoľníkov a zamestnancov nehľadiac na to, odkiaľ pochádzajú. Tým, že sa používajú rozličné interaktívne a úvahové metódy, vzdelávací medzikultúrny program umožňuje dobrovoľníkom a zamestnancom rozvíjať si vedomosti, zručnosti a postoje potrebné pri kontakte s ľuďmi z odlišných kultúr, a to vnútri aj mimo AFS.
Vzdelávací program zahŕňa nasledujúce témy: AFS vzdelávací prístup, definície a koncepty kultúr, rozdiel medzi zovšeobecnením a stereotypmi, medzikultúrnu komunikáciu, kultúrne hodnoty a rozmery, medzikultúrne konflikty a manažment a kultúrne prispôsobenie. Taktiež uvádza užitočné pomôcky a modely, ktoré pomáhajú dobrovoľníkom a zamestnancom zdržať sa úsudku v medzikultúrnom prostredí a nájsť spôsoby, ako pomôcť druhým stať sa medzikultúrne citlivými.