Nádherná karibská krajina s rôznorodým podnebím a množstvom zvykov a tradícií – Venezuela je skvelé miesto, kde začneš zbierať svoje interkultúrne zážitky. Či už sa dostaneš do hôr, na pobrežie alebo do vnútrozemia, všade si môžeš vychutnať krásny zvuk španielčiny.

Venezuelskí tínedžeri radi trávia čas s ich rodinami alebo radi niekam idú s kamarátmi. Milujú tanec a hudbu z celého Karibiku a zvyšku sveta. Radi ti ukážu ich typické pohyby a naučia ťa tancovať!

Ľudia a spoločnosť

Aj členovia širšej rodiny sú si navzájom veľmi blízki a trávia spolu veľa času. Môžu byť veľmi konzervatívni a starostliví k svojim deťom bez ohľadu na to, koľko majú rokov. Rodičom by si mal vždy dať vedieť, čo sa chystáš robiť a vypýtať si od nich dovolenie. Určite si zistij, ako by si sa mohol zapojiť do spoločenských činností, športu, umenia a iných aktivít v mieste svojho pobytu.

Škola

Stredné školy vo Venezuele sa zameriavajú buď na humanitné vedy, alebo na vedné odbory. Deň v škole sa začína o 7.00 a končí o 13.00  alebo o 14.00 h. Očakáva sa, že budeš mať chuť učiť sa a ochotne sa budeš podieľať na mimoškolských aktivitách.

Jazyk

Hlavný jazyk, ktorým sa ľudia vo Venezuele dorozumievajú, je španielčina. Základná znalosť angličtiny alebo španielčiny bude pre teba na začiatku výhodou a pomôže ti naučiť sa viac. Miestni dobrovoľníci ti počas prvých mesiacov radi pomôžu nájsť si vhodný individuálny jazykový kurz.

Jedlo

Venezuelská kuchyňa je dosť pestrá a odráža rozmanitosť podnebí a kultúr v tejto karibskej krajine. Je jedno, kde vo Venezuele sa nachádzaš, mal by si vyskúšať vynikajúci pabellon (ryža, mleté dusené bravčové mäso a čierna fazuľa), arepa (cesto z mletej kukurice plnené mäsom, syrom alebo zeleninou) alebo typické vianočné jedlo hallaca (kukuričné šúpolie plnené dusenou zmesou rôznych druhov mäsa).

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Skúsenosti študentov