Stráv svoj čas objavovaním kozmopolitného hlavného mesta Tunis, historických ruín Kartága, moslimských a židovských štvrtí Djerby a prímorských letovísk neďaleko  Monastiru. Tunisko je známe svojimi zlatistými plážami, slnečným počasím a cenovo výhodným tovarom. Prináša unikátnu zmes arabskej a barbarskej kultúry. Tunisania sa radi bavia na rôznych filmových, divadelných a hudobných festivaloch, ktoré sa konajú po celom Tunisku. Krajina je taktiež známa výrobou prekrásnej keramiky, umeleckým kováčstvom a mozaikami. Nemal by si si nechať ujsť vyskúšať si tradičné oblečenie – jebba, ktoré sa oblieka na svadby a iné významné udalosti.

Počas školského roka zohráva štúdium najhlavnejšiu rolu v živote študentov. Veľa žiakov chodí na doučovanie, aby si zlepšili známky. Tínedžeri sa radi zapájajú aj do športových aktivít alebo sa zabávajú sledovaním športových podujatí v kaviarňach. Futbal, volejbal a hádzaná patria v tejto krajine k najobľúbenejším športom. Tunisko je bohaté na množstvo aktívnych sociálnych klubov a organizácií, do ktorých sa študenti môžu zapojiť.  

Ľudia a komunita

Pravdepodobne budeš bývať na predmestí. Rodina zohráva najdôležitejšiu úlohu v sociálnych vzťahoch. Tunisko je však priekopníkom v oblasti posilňovania práv žien a detí, čo sa odráža aj na silnom zastúpení žien vo všetkých vzdelávacích inštitúciách, hospodárskych a ekonomických odvetviach. Na druhej strane sú tuniské rodiny patriarchálne a tradičné, práve preto by si mal všetky svoje rozhodnutia a plány prekonzultovať so svojou hostiteľskou rodinou. Tunisania sú veľmi spoločenskí, priateľskí a často sa budú pýtať, ako sa darí tvojej rodine.

A photo posted by Eya Kharbech (@kharbech_eya) on

A photo posted by Eya Kharbech (@kharbech_eya) on

Škola

Navštevovať budeš verejnú strednú školu, kde si môžeš vybrať špecializáciu na matematiku, technológiu, ekonomiku alebo výtvarné umenie. Aj napriek faktu, že francúzština nie je v Tunisku oficiálnym jazykom, veľa predmetov sa vyučuje práve v tomto jazyku. Školské pravidlá a disciplína sú veľmi prísne dané, dochádzka je povinná a kontrolovaná. Niektoré školy ponúkajú aj mimoškolské aktivity, ktoré fungujú v každej škole inak, no väčšinou vo forme klubov.

Jazyk

V Tunisku je oficiálnym jazykom arabčina. Verejnosť používa tuniskú arabčinu, ktorá je známa ako Tounsi alebo Derja. Francúzština je tiež veľmi rozšírená, hlavne v školstve, v médiách a biznise, hoci nie je uznaná za oficiálny jazyk. Základná znalosť angličtiny alebo francúzštiny bude pre teba prínosom najmä na začiatku a pomôže ti rýchlejšie si osvojiť miestny jazyk. Študenti majú možnosť zaplatiť si doučovanie z arabčiny. AFS ti však môže ponúknuť aj bezplatný jazykový kurz formou samoštúdia.

A photo posted by Eya Kharbech (@kharbech_eya) on

Jedlo

Tuniská kuchyňa je ovplyvnená stredomorskou kuchyňou. Najobľúbenejším jedlom je  couscous (kuskus) vyrobený zo špeciálne pripravených a naparených zŕn krupice. Podáva sa s mäsom a zeleninou. Tuniská strava je zdravá a obsahuje veľké množstvo ovocia a zeleniny, čerstvo upečeného chleba, mliečnych výrobkov, olivového oleja, morských plodov (široký výber rýb) a mäsa (zvyčajne hydina), ktoré je často pikantné.

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Skúsenosti študentov