Slovinsko sa nachádza na križovatke medzi balkánskou, južnou, západnou a strednou Európou a striedajú sa tam najrozmanitejšie terény – sú tu Alpy, nádherné lesy, stredozemné pobrežie i Panónska nížina.

Slovinsko je krajina milujúca šport a rekreáciu. Ľudia tu športujú po celý rok. Radi lyžujú, snowboardujú, plávajú, chodia na túry alebo bicyklujú. Tínedžeri obľubujú kolektívne športy ako basketbal, futbal a volejbal. Venujú sa im buď v škole, alebo v centrách voľného času. Ďalší obľubený spôsob využitia voľného času je divadlo, zborový spev či tanec. Počas víkendov môžeš nájsť rovesníkov v kaviarňach alebo na bowlingu.

Ľudia a komunita

AFS študenti hosťujú po celom Slovinsku, no najmä v mestách Maribor a Ľubľana. Vo väčších mestách sú bežné jednogeneračné rodiny, no na vidieku sa často stretneš s viacgeneračnými rodinami, ktoré žijú spolu pod jednou strechou. Ľudia si tu cenia dochvíľnosť, takže tvoja hostiteľská rodina môže mať presne stanovený čas večere a aj tebe môže určiť, kedy máš prísť domov.

A photo posted by Axelle (@axellevankeirsbilck) on

Škola

Existuje tu veľa rôznych typov stredných škol, no ty budeš chodiť na gymnázium. Vyučujú sa tam predmety ako matematika, slovinčina, angličtina a druhý cudzí jazyk (francúzština, nemčina, španielčina alebo taliančina), fyzika, chémia, biológia a sociálne vedy.

Škola väčšinou trvá od 800 do 15.00 h. Školský rok trvá od septembra do júna a je rozdelený na dva polroky. Približne každé dva mesiace sú týždenné prázdniny.

Jazyk

Úradným jazykom je slovinčina. Maďarčina a taliančina majú v etnicky zmiešaných prihraničných regiónoch status oficiálnych jazykov. Veľa ľudí v Slovinsku ovláda nemčinu alebo angličtinu, takže mať aspoň základy z týchto jazykov sa môže na začiatku hodiť. AFS ti bude takisto v učení slovinčiny pomáhať, a to najmä zdieľaním a posielaním odkazov a iných materiálov.

A photo posted by Axelle (@axellevankeirsbilck) on

Photo by Amanda Slater
Photo by Amanda Slater

Jedlo

Slovinské jedlá sú väčšinou jednoduché. Najčastejšie zložky potravy sú zemiaky, mäso a teplá hustá polievka. Raňajky u nich bývajú zväčša malé (miska cereálií alebo kúsok chleba s džemom, alebo inou nátierkou). Počas pracovného týždňa jedávajú na desiatu sendvič, ovocie alebo jogurt. Avšak hlavným jedlom dňa je u nich obed, kedy si doprajú hlavný chod a šalát. Niektorí taktiež mávajú predjedlo a polievku. Večera býva ľahšia. Typickými slovinskými jedlami, ktoré by si si nemal nechať ujsť sú potica (vynikajúca orechová roláda), štruklji (niečo ako tvarohová štrudľa) a čevapčiči (mleté mäso).

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Skúsenosti študentov