Počúvaj živé konverzácie na uliciach, vychutnávaj si krásny a rozmanitý pohľad na okolité hory, planiny a rieky. Srbi sú zvyčajne bezstarostní, čo najlepšie vysvetľuje fráza nema problema – no problem!  Určite ťa teda neprekvapí, že Srbi sú spoločenskí, zhovorčiví a vždy pripravení zdielať ich kultúru.

Mladí ľudia v Srbsku sú zvyčajne veľmi priateľskí a radi trávia čas v miestnych kaviarňach, parkoch, aktívnym športovaním alebo sledovaním športu – populárny je futbal, tenis a basketbal. Po škole sa vždy môžeš pridať do rôznych klubov či tímov a vyskúšať si napríklad aj srbské folklórne tance.

Ľudia a komunita

AFS študenti bývajú v celom Srbsku, od malých miest v Panónskej planine na severe cez južný hornatejší región až po hlavné mesto Belehrad. Srbské rodiny sa radi stretávajú pri nedeľnom obede, aby sa porozprávali o udalostiach celého týždňa. Po rušnom pracovnom dni radi relaxujú pred televíznou obrazovkou.

Škola

Pravdepodobne budeš navštevovať typickú strednú školu. Školský rok sa začína v septembri a končí v júni. Vyučuje sa od pondelka do piatka v dvoch časových intervaloch: od 8.00 do 14.00 h a od 14.00 do 20.00 h. Je možné, že v tvoje škole sa tieto intervaly budú striedať. Vo všetkých stredných školách sa vyučujú všeobecné predmety ako matematika, srbský jazyk, angličtina, druhý cudzí jazyk (nemčina alebo francúžština), biológia, geografia, dejepis, fyzika a chémia. Niekde sa kladie väčší dôraz na vedy, zatiaľ čo inde sa výuka zameriava na sociálne vedy. Hodiny sú väčšinou vo forme prednášok s možnosťou individuálnych alebo skupinových projektov.

Jazyk

Oficiálny jazyk je srbčina, jediný európsky jazyk, ktorý aktívne používa dve abecedy – cyriliku aj latinku. Pred nástupom na program by bolo užitočné ovládať základy angličtiny. AFS ti počas prvých troch mesiacov pobytu poskytne materiály, linky a hodiny srbčiny. Rátaj aj s intenzívnymi jazykovými kurzami, ktoré ti zabezpečí AFS.

Jedlo

Srbské jedlo je typické zmesou tureckých, gréckych a maďarských ingrediencí a chutí. Mäso (kuracie, jahňacie a bravčové), zelenina, zemiaky a ryža sú na stole takmer každý deň. Chlieb sa zvyčajne podáva k ostatným jedlám, ako sú napríklad populárna sarma, plnené kapustové rolky, ćevapi a pljeskavica – tradičné jedlá z mletého mäsa. Takisto musíš ochutnať vynikajúce koláče, miestne syry a dezerty.

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Skúsenosti študentov