Poľsko má bohaté kultúrne dedičstvo a veľa pamiatok svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, ktoré čakajú na objavenie. Karpatské pohorie, pobrežie Baltského mora alebo veterná rieka Visla sú súčasťou nádhernej poľskej krajiny. Nezabudni ochutnať typické poľské pirohy a poprechádzať sa po dlaždicových uličkách poľských miest.

Poľskí tínedžeri majú veľmi aktívny sociálny život, trávia veľa času bicyklovaním, turistikou a splavovaním nádherných poľských riek na kanoe alebo kajaku. Cez leto ľudia často hubárčia. Zvyšný čas trávia radi relaxovaním pri kartových hrách ako žolík.

Dziewczyny, które uwielbiają przygody! #Polishgirls #forest #Fun #siostra #afseffect #afspolska ????

A photo posted by Laura Esposito (@__lauraesposito) on

Hostiteľská rodina a spoločnosť

Nech budeš v Poľsku ubytovaný kdekoľvek, určite to bude v blízkosti niektorého z veľkomiest ako Krakov, Varšava alebo Poznaň. Členovia blízkej, ale aj vzdialenej rodiny sa stretávajú skoro každú nedeľu a spoločne obedujú. Krajina je katolícky založená a náboženský život je pre Poliakov veľmi dôležitý. Poľskí tínedžeri majú dosť veľkú nezáviskosť a zodpovednosť. Možno si budeš musieť raňajky pripravovať sám a aj sám cestovať do školy.

Škola

Buď budeš navštevovať nižší stupeň strednej školy (ak máš menej ako 16  rokov), kde sa vyučuje široké spektrum predmetov, alebo sa dostaneš na vyšší stupeň strednej školy (ak máš od 16 do 20 rokov), kde sa študenti pripravujú na univerzitu. V oboch prípadoch sa určite budeš učiť cudzie jazyky, dejepis, matematiku a vedný odbor.

Jazyk

Úradný jazyk v Poľsku je poľština, jeden zo slovanských jazykov. Veľa ľudí však hovorí veľmi dobre po anglicky. AFS Poľsko ti poskytne jazykové kurzy poľštiny, knihy a študijné materiály, aby si sa čo najrýchlejšie naučil ich ľúbozvučný jazyk. Zo začiatku je veľmi užitočná znalosť angličtiny.

Jedlo

Jedlo v Poľsku je dosť výdatné. Najtypickejšie sú pirohy, druh plnených knedlí, dusené mäso s hubami a klobásou, mäso, kapusta a zemiaky. Chlieb sa podáva skoro ku každému jedlu. Ľudia kupujú čerstvý chlieb v miestnych pekárňach každý deň. Na vidieku si zvyčajne pestujú zeleninu v záhradke, a tak si môžeš každý večer urobiť čerstvý šalát. V Poľsku ochutnáš množstvo  chutných dezertov, napríklad makový alebo tvarohový koláč.

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Skúsenosti študentov