Maďarsko je hrdá krajina, v ktorej sa východná Európa stretáva so západnou. Jeho dych berúce hlavné mesto Budapešť, známe ako “Paríž východu”, mocná rieka Dunaj, šíra rovina s vlnitými kopcami v diaľke – to všetko tvorí unikátny obraz krás tejto krajiny. Určite navštív niektorý z tradičných maďarských festivalov, ktorý sa točí okolo jedla.

Maďarskí tínedžeri berú štúdium vážne a tvrdo sa pripravujú na záverečné skúšky, ktoré sú dôležité, aby ich prijali na vysokú školu. Vo voľnom čase sa zapájajú do školských alebo komunitných aktivít, zo športov najčastejšie hrajú futbal, basketbal alebo volejbal, navštevujú dramatické či hudobné krúžky a učia sa tancovať folklórne tance. Cez víkendy obľubujú návštevy kina, párty alebo návštevy u kamarátov.

A photo posted by ???? (@sekar11198) on

Hostiteľská rodina a komunita

Pravdepodobne budeš bývať na predmestí Budapešti alebo v iných veľkých mestách, aj keď niektoré hostiteľské rodiny žijú na vidieku. Maďarské rodiny zvyknú byť tradičné, ale každý sa podieľa na domácich prácach a cez víkendy trávi čas s rodinou.

Škola

Väčšina študentov navštevuje štátne školy – gymnáziá, ale môžu navštevovať aj szakközépiskola (odbornú školu). Máš možnosti vybrať si z veľkej ponuky predmetov, ale maďarčina a cudzí jazyk sú povinné. Školský rok trvá od začiatku septembra do začiatku júna a je rozdelený na dva semestre. Vyučuje sa od pondelka do piatka od 8.00 do 15.00 h.

Jedlo

Jedno z najpopulárnejších a najznámejších maďarských jedál je goulash, pokrm pozostávajúci z mäsa, zemiakov a papriky. Jedlá sa podávajú so zemiakmi alebo cestovinami. Okrem toho Maďari majú veľa druhov pečiva a múčnikov, ktoré treba ochutnať! Typické maďarské jedlo bývalo sýte, ale zvyky sa menia a jedlo je dnes ľahšie ako v minulosti, ale bez toho, aby stratilo chuť. Pri príprave hlavných jedál sa hojne používa paprika a iné koreniny alebo omáčky.

?✨✨

A photo posted by ???? (@sekar11198) on

Jazyk

Magyar, teda maďarčina, je oficialny jazyk Maďarska,ktorý je príbuzný s fínčinou a estónčinou. Angličtina a nemčina sa často používajú ako cudzie jazyky, no Maďarsko má aj zopár menšinových jazykov. Počas prvých mesiacov ti dobrovoľníci AFS ponúknu hodiny maďarského jazyka. Nemusíš po maďarsky vedieť, aby si bol prijatý na program, ale mal by si mať snahu začať s učením jazyka predtým, než pricestuješ do Maďarska.

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Skúsenosti študentov