Moderné mestá, starobylé domorodé zrúcaniny, sopky a džungle vytvárajú perfektné prostredie pre tvoju medzikultúrnu  skúsenosť. Objav nádhernú prírodu tejto krajiny spolu s jej bohatou a osobitou kultúrou, ktorá vznikla splynutím španielskych a domorodých vplyvov.

Ľudia a komunita

Guatemalské rodiny spolu radi trávia čas pri jedle a na rodinných stretnutiach. Rodičia sú zvyčajne veľmi ochranárski k svojim deťom, najmä pokiaľ ide o dievčatá. V menších mestách by ťa mohli ľudia pozdraviť, aj keď ťa nepoznajú. Jednoduché buenos días je prejav pohostinnosti.

Škola

Pravdepodobne budeš chodiť do súkromnej školy, najmä ak takú navštevujú aj tvoji noví súrodenci. Všetci študenti v Guatemale nosia školské uniformy. Vyučovanie trvá od 7.00 do 14.30 h, a to vždy od pondelka do piatka. Budeš sa však môcť stať aj členom rozličných športových tímov.

Jazyk

Na začiatku ti budú prínosom základy angličtiny alebo španielčiny a pomôžu ti učiť sa rýchlejšie.  Počas prvých mesiacov ti miestni dobrovoľníci pomôžu zabezpečiť individuálne štúdium jazyka.

Jedlo

Tradičné guatemalské jedlá vychádzajú z kuchyne Mayov. Obsahujú veľa kukurice, čili a čiernej fazule. V Guatemale je zvykom jesť určité jedlá v určité dni v týždni, ako napríklad paches (niečo ako zemiakové tamale) vo štvrtok, alebo fiambre (špeciálny druh šalátu) na všetky “sväté dni”, alebo tamales a ponche (ovocný punč) v období Vianoc.

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Skúsenosti študentov