Ghana je ideálnym miestom na objavovanie trhov s čerstvým ovocím a zeleninou, na ochutnávanie vyprážaných banánov s čili korením a zázvorom, na prechádzky rušnými ulicami krajiny, kde slnko svieti takmer nepretržite. Ženy zaodeté do odevov z farebných západoafrických tkanín a ľudia hrajúci dámu na terasách alebo v kaviarňach sú len malou ukážkou, ako ľudia v Ghane žijú. Žije tu 52 etnických skupín v 10 regiónoch krajiny – čo uľahčuje hľadanie rôznych tradičných festivalov alebo ceremónií.

Či už na štadióne alebo pred televízorom, jednoznačne si užiješ čas s priateľmi sledovaním futbalu, volejbalu, boxu, basketbalu alebo atletiky. Ghanská tanečná hudba je známa ako highlife. Je ovplyvnená jazzom a inou západnou hudbou, pričom dominujú neodmysliteľné gitary a rohy.

Missing my squad ??????#AFSer #AFSghana #Afsfamilyforlife

A photo posted by Madison Hatfield!!! (@ms_madeline_hatfield) on

Hostiteľská rodina a komunita

Pravdepodobne budeš žiť v Accre, kultúrnom a obchodnom centre Ghany. Tvoja rodina bude pravdepodobne veľká, viacgeneračná, a bude žiť v jednom dome. Napriek tomu, že Ghančania sú skôr pohodoví, rodiny môžu byť celkom striktné v otázke detí. Objavíš veľký význam komunity a silný rešpekt voči starším. Mladí ľudia oslovujú dospelých teta alebo ujo (pri starších starká, starký). Večere vonku v záhrade aj s ostatnými rodinami sú populárne a veľmi rozšírené.

Škola

Môžeš si vybrať akademickú, technickú alebo odbornú strednú školu. Vyučovanie sa začína o 7.00 h ráno a učí sa v angličtine, aj keď angličtina nie je pre väčšinu študentov prvým jazykom. Tvoje štúdium bude zamerané najmä na štyri okruhy, a to: matematika, angličtina, veda v praxi a štúdie o spoločnosti. Po škole budeš motivovaný pridať sa k dobrovoľníckym projektom.

A photo posted by Randy Derykk (@randy_derykk) on

Jazyk

Pre štúdium v Ghane je dobrá znalosť angličtiny kľúčová. Pred odchodom sa môžeš zdokonaliť na hodinách, ktoré poskytuje AFS, a samozrejme dostaneš aj materiály na štúdium.

Jedlo

Jedlo zvykne byť dosť štipľavé, s ingredienciami ako džem, majonéza, fazuľa, banány a ryža. Určite by si mal ochutnať niektoré z pouličných jedál, ktoré ponúkajú pouliční predavači z kovových mís, ktoré majú položené na hlavách. Obľúbeným ghanským jedlom je fufu (niečo ako cesto v kombinácii s banánmi a maniokom), ghanská “red-red” (fazuľa, krevety, červený palmový olej a paradajky) a melkkos (puding so škoricou).

Happy #independenceday #ghana enjoy your #fufu!

A photo posted by ama (@amabroni18) on

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Skúsenosti študentov