Krajina je zmesou stredoeurópskych a stredomorských kultúr s prekrásnym pobrežím a okúzľujúcimi mestami. Ak miluješ prírodu, Chorvátsko je perfektné miesto na objavovanie úžasných pláží a národných parkov spolu s tvojou hostiteľskou rodinou.

Tínedžeri v Chorvátsku s tebou budú veľmi radi po škole tráviť čas v nákupných centrách, kaviarňach, na piknikoch a diskotékach. Nezabudni navštíviť miestne pouličné festivaly a na jar živé divadelné predstavenia. Najobľúbenejšie športy sú futbal, basketbal a vodné pólo.

Hostiteľská rodina a komunita

Tvoja hostiteľská rodina môže žiť kdekoľvek, od vidieckych oblastí Slavonije až po mestá ako Zagreb či pobrežie. Odhliadnuc od toho, kde budeš bývať, tvoja hostiteľská rodina bude očakávať, že sa budeš správať zodpovedne a dospelo, preto sa snaž pomáhať s domácimi povinnosťami, používať verejnú dopravu na cestovanie do školy a pomáhať pri príprave jedla.

Škola

Väčšina chorvátskych škôl má vyučovanie od 8.00 do 14.00 h, alebo od 14.00 do 20.00 h. Zvyčajne sa tieto časy v týždni striedajú. Pravdepodobne budeš mať denne 6 až 7 vyučovacích hodín. Po škole sa však ešte môžeš zapojiť do rôznych aktivít.

Jazyk

Úradným jazykom je chorvátčina, ale môžeš tu počuť aj iné jazyky vrátane slovenčiny, češtiny, maďarčiny, taliančiny a srbčiny. Výmenným študentom pomáha, keď ovládajú základy angličtiny. AFS bude prvých pár mesiacov organizovať jazykové kurzy a dostaneš aj knihy a nahrávky, s ktorými sa môžeš učiť samostatne.

Jedlo

Chorvátske jedlo je v každom regióne iné. Obľúbené je mäso a morské plody, skoro s každým jedlom sa podáva chlieb. Veľmi populárne a známe je syrové pečivo strukli. Aj keď jesť veľa mäsa je bežné, Chorváti majú veľmi radi čerstvé ovocie a zeleninu, ktoré kupujú na miestnych trhoch. Za najdôležitejšie jedlo pokladajú obed, ktorý sa zvyčajne podáva okolo 14.00 h. Cez víkendy je spoločný obed výbornou príležitosťou na rodinné stretnutia.

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Skúsenosti študentov