Bosna a Hercegovina ponúka množstvo rozličných kultúr, ktoré spájajú východ a západ v oblastiach architektúry, kuchyne, jazykov a náboženstiev. Bosna a Hercegovina ponúka aj možnosť užiť si krásu hôr – miesta konania Zimných olympijských hier v roku 1984 – lesov, historických pevností, kláštorov a mešít. Obyvatelia Bosny sú veľmi priami vo vyjadrovaní svojich názorov, želaní, ale aj kritiky v otvorených diskusiách o aktuálnych témach.

Čas, keď nie sú mladí ľudia v škole, trávia zväčša s rodinou a priateľmi, a to v meste, popíjaním kávy alebo džúsov v kaviarňach, v kine, lokálnych centrách pre mladých a na koncertoch. Ak máš rád šport, táto krajina je pre teba ako stvorená. Najpopulárnejším športom je futbal, ale počas zimy môžeš využiť krásne hory a vrhnúť sa na lyžovanie.

Ľudia Bosny a Hercegoviny

Ľudia v Bosne sú pri komunikácii často veľmi priami a úprimní, delia sa o svoje názory, želania a kritiku v otvorených diskusiách o aktuálnych témach. Sú mimoriadne priateľskí a pohostinní, s výnimočným zmyslom pre humor. Vzťah rodičov a detí je väčšinou založený na vzájomnej dôvere, aj keď rodičia majú často rozhodujúce slovo pri mnohých rozhodnutiach. Ak preukážeš zodpovednosť a vyspelosť, budeš môcť robiť väčšinu rozhodnutí sám.

Photo by Habeebee
Photo by Habeebee

 

Photo by Jaime Silva
Photo by Jaime Silva

Hostiteľská rodina a komunita

Tvoja hostiteľská rodina bude pravdepodobne bývať v malom meste alebo na vidieku. Množstvo rodín žije aj so starými rodičmi a je bežné, že tí sa starajú o deti v čase, keď rodičia pracujú. Tvoja hostiteľská rodina ti určite rada pomôže pri hľadaní aktivít v okolí vrátane možnosti športovať, navštevovať hudobné krúžky a iné záujmové činnosti, ktoré sú veľmi vhodné na spoznávanie nových ľudí a nadväzovanie priateľstiev. Podanie ruky alebo bozk na líce nasledované jednoduchým ,,Ahoj” sú znakom, že si vo svojej novej komunite vítaný.

Škola

Pravdepodobne budeš navštevovať gymnázium, ktoré je typickou školou v Bosne a Hercegovine. Do školy sa chodí od pondelka do piatka, zvyčajne v dvoch fázach. Jeden týždeň budeš mať hodiny od 8.00 do 14.00 h a druhý od 14.00 do 20.00 h. Počet žiakov v triede sa pohybuje v rozmedzí 20 až 30 študentov. Niektoré školy ponúkajú športové, hudobné, umelecké a dramatické krúžky, ktoré bývajú väčšinou v sobotu. Okrem toho budeš mať možnosť zúčastniť sa na jednodňovom alebo víkendovom výlete po krajine alebo susedných krajinách.

Photo by Vitor Antunes
Photo by Vitor Antunes
Photo by Brenda Annerl
Photo by Brenda Annerl

Jazyk

Bosna a Hercegovina má tri oficiálne jazyky: bosniančinu, srbčinu a chorvátčinu. Môže sa to zdať veľa na učenie, ale žiadny strach. Keď sa naučíš aspoň jeden z nich, budeš rozumieť všetkým. Môžeš však využiť aj intenzívne jazykové kurzy, ktoré ti AFS poskytne počas prvých dvoch mesiacov tvojho pobytu.

Jedlo

Bosnianske jedlo má veľa spoločného s tureckou, gréckou a starou osmanskou a stredomorskou kuchyňou. Väčšina rodín si vždy pred jedlom povie Prijatno (dobrú chuť). V typických jedlách je väčšinou ćevapi (grilované, mleté mäso), pita (cesto plnené mäsom, zemiakmi, syrom, špenátom alebo tekvicou), dolma (zelenina plnená mäsom a ryžou) a baklava (pečivo s cukrovou polevou) ako dezert. Jedlá väčšinou obsahujú hovädzie a jahňacie mäso a zemiaky. V Bosne je typické aj to, že ľudia počas dňa pijú veľa kávy a čaju.

Photo by Zlatko Unger
Photo by Zlatko Unger

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Skúsenosti študentov