Zisti, prečo je Austrália viac, než len kengury a symbolický Opera House. Kultúra a výtvarné umenie sú veľmi ovplyvnené austrálskym domorodým obyvateľstvom (aborigénmi). V dôsledku toho, že vnútrozemie je veľmi suché a vyprahnuté, väčšina obyvateľstva žije v úrodných pobrežných nížinách a na juhovýchodnom pobreží. Život vonku predstavuje plávanie popri nádherných plážach, kriket alebo grilovanie v parku.

Život mladých Austrálčanov je o športe, turistike, kempovaní, ale samozrejme aj o oddychu na pláži. Veľa z nich po vyučovaní a cez víkendy brigáduje. Populárne sú aj spolky ako sú skauting, náboženské skupiny, atletické tímy alebo dobrovoľnícke aktivity.

AFSer @kiamahayley having a good time on her exchange. #afseffect #Repost "it's a big world out there"

A photo posted by AFS Australia (@afsaustralia) on

Hostiteľská rodina a komunita

Môžeš žiť kdekoľvek v Austrálii – vo veľkých mestách, na vidieku alebo niekde medzi tým. V domácnosti si členovia rodiny navzájom pomáhajú. Rodiny zvyčajne spolu večerajú a je celkom bežné zájsť si na večeru aj do reštaurácie. Hoci Austrálčania sú neformálny a bezstarostný národ, „prosím“ a „ďakujem“ patria do ich slovníka.

Škola

Chodiť môžeš do súkromnej, ale aj do verejnej školy. Vzdelanie sa v Austrálii pripisuje veľká dôležitosť a školy sú na medzinárodnej úrovni hodnotené veľmi vysoko. Škola funguje od pondelka do piatka, začína sa ráno o 8.45 a končí o 15.00 h. Pravdepodobne si budeš môcť zvoliť predmety sám, no niektoré sú povinné, napríklad angličtina alebo telesná výchova. V školách sa vyžaduje nosenie uniformy.

Formal with the best people ?

A photo posted by Rafael Baumer (@rafaelbaumer) on

A photo posted by Rafael Baumer (@rafaelbaumer) on

Jazyk

Oficiálnym jazykom Austrálie je angličtina, avšak so špecifickým austrálskym prízvukom. Ďalej sa tu hovorí po čínsky, po taliansky alebo po grécky. Mať základy z anglického jazyka by bolo pre teba veľmi prospešné. Budeš navštevovať jazykové kurzy, ktoré poskytuje AFS a počas prvých mesiacov ti miestni dobrovoľníci pomôžu naučiť sa lepšie po anglicky.

Jedlo

Vo všeobecnosti Austrálčania jedia trikrát denne, olovrant alebo desiata nebývajú zvykom. Veľa pokrmovl je podobných ako v Spojenom kráľovstve, napríklad mäsové torty alebo ryba s hranolčekmi. Veľký vplyv tu má ázijská kuchyňa a v poslednom čase opäť stúpol záujem o bushfood, čo je tradičné aborigénske jedlo. Ostatné obľúbené jedlá sú napríklad steak, jahňacie kotlety, klobásy, morské plody alebo cestoviny.

Crabs ?

A photo posted by Anna Ravn (@annafrydensberg) on

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Skúsenosti študentov