Španielsky jazyk učaroval Gabike a preto si vybrala Španielsko pre svoj trojmesačný pobyt. Na ňom sa však okrem zdokonalenia v španielčine naučila aj katalánky (článok je v originálnom znení).

Ahojte! Volám sa Gabriela a tento školský som som absolvovala trojmesačný pobyt v Španielsku. Bývala som v malej dedinke vzdialenej asi hodinu od Barcelony. Pôvodne som chcela ísť na výmenný pobyt aby som sa zlepšila v španielčine, keďže študujem na bilingválnej škole, no na moje prekvapenie mi bola nájdená rodina v Katalánsku, časti Španielska, kde sa nehovorí len po španielsky, ale aj po katalánsky. Z toho som mala trochu strach, ale nakoniec som to zvládla a svoj pobyt som si neuveriteľne užila.

Naučila som sa množstvo nových vecí, videla a zažila som novú kultúru, všetko bolo úplne odlišné ako u nás a skvele som sa prispôsobila. Teraz si dovoľujem tvrdiť, že rozumiem ďalšiemu jazyku, že som žila v zahraničí, aj to, že mám druhý život, rodinu a kamarátov, moju komunitu tu, v Španielsku a viem, že kedykoľvek sa vrátim, vždy tu budem vítaná s otvorenou náručou.

Je to skúsenosť, ktorá sa nedá predstaviť, ani dopredu opísať, pretože každý jeden pobyt je odlišný a výnimočný, dá sa to iba zažiť, prispôsobiť samému sebe a odniesť si čo najviac. Určite výmenný pobyt odporúčam každému, kto váha, lebo je to jedinečná príležitosť na nové zážitky, skúsenosti a poznatky.