Kamila z Nitry už tretí rok dobrovoľníči pre AFS. Čo z toho má a prečo to robí, vám vysvetlí v tomto článku (článok je v originálnom znení).

Občas dostávam otázky, prečo dobrovoľničím, veď z toho nič nemám… Neviem, čo na to povedať. Nemám z toho nič.

Môj tretí dobrovoľnícky rok začal ubiehať v marci tohto roka. Prvá skúsenosť? Organizovanie výletu do Prahy pre našich zahraničných študentov. Prečo nie. Vyskúšať treba všetko. Keďže som sa chvíľku pred tým vrátila z môjho zahraničného pobytu a na jeho konci som konečne pochopila myšlienku AFS, nechcela som, aby môj vzťah s AFS skončil. Odvtedy je mojou víziou, aby každé dieťa počas študentského života mohlo zažiť rok v zahraničí.

Zapojila som sa do organizovania predodchodového sústredenia pre slovenských študentov. Aby som ich podporila. Aby som im odovzdala, čo som sa vo svete o svete naučila. O tom, ako zvládať kultúrne šoky, ktorých nie je nikdy málo. Sama som si myslela na predodchodovom sústredení, že pfff, dobrovoľníci, navrátilci, ja nepotrebujem vaše rady, už ma len hoďte do krajiny, veď ja to zvládnem. Ale mali pravdu vo všetkom, na čo sa nás snažili pripraviť. Tak som bola rada, že môžem podať aj takúto informáciu ďalej. Pomôcť im vysporiadať sa s rôznymi vecami ešte pred tým, ako prídu, aby si mohli tým viac užiť ich pobyt.

Dobrovoľníctvo v AFS mi stále viac rozširuje pohľad na svet. Keď som s ľuďmi z rôznych kútov sveta, neviem mať predsudky. Rozličné kultúry, vlastnosti, jazyky. Každý človek je originál, no sme všetci tak rovnakí. Ako vravievame: nič dobré, ani zlé neexistuje, všetko je len iné. To je jedna z ďalších mnohých vecí, ktorú ma AFS naučilo.

Prednedávnom sme mali s našimi zahraničnými študentami výlet do Prahy, po ktorom som im poslala dotazník. Tá odozva od nich bude ešte dlho poháňať moje dobrovoľnícke ja. Jednoduché „ĎAKUJEM“ od desiatich ľudí mi bude stále rezonovať v ušiach. A to je to, čo z dobrovoľníctva mám. Pocit, že niekomu som mohla dať niečo, nie vec, spomienku, je neskutočný.

Neviem si predstaviť, ako by vyzerala moja osobnosť, keby nie som v AFS. Som šťastná, že som súčasťou. Ďakujem.