Sára už 4 mesiace žije v Taliansku. Ako sa jej darí, si môžete prečítať dole nižšie (článok je v originálnom znení).

Ani som sa nenazdala a už sú to 4 mesiace, čo si nažívam v úžasnom slnečnom Taliansku. Stále si pamätám na svoj prvý deň v mojom novom domove – neveľkom, no očarujúcom meste na juhovýchodnom pobreží zvanom Barletta. Pamätám sa, ako sme aj s ostatnými študentami po takmer 5 hodinovej ceste vlakom vystúpili (stále trochu spiaci) na hlavnej stanici, kde okamžite zavládol chaos. Keď sme sa konečne zoznámili so svojimi rodinami, všetkými dobrovoľníkmi a urobili desiatky fotiek, vydali sme sa na ďalšiu cestu. Cestu do nových bytov či domov, ktoré sa mali na rok stať našimi domovmi.

Od toho dňa môj život beží ani neviem ako. Denno-denne spoznávam nových ľudí, vytváram si nové priateľstvá. Aj napriek tomu, že som vedela, že na juhu Talianska sú ľudia priateľskejší, tak to, ako sa správajú ma prekvapilo. A musím povedať, že veľmi príjemne. Myslím, že ich otvorený prístup, priateľskosť, veselé povahy a všetky veci, ktoré to sprevádzajú je to, čo robí môj pobyt tu takým úžasným a, samozrejme, moja nová rodina, ktorú by som nevymenila za nič. Od začiatku mi veľmi pomáhajú, a to v každom smere. Ale hlavne sa ku mne správajú ako k ozajstnému členovi rodiny, ako k vlastnej dcére. Naozaj dúfam, že aj po ukončení študijného programu zostaneme naďalej v kontakte. Veď napokon už teraz plánujeme spoločné prázdniny – zimné aj letné.

Som nesmierne rada, že som tu mala možnosť navštíviť jedny z najkrajších miest, ktoré som kedy videla. Od malého, nie až tak známeho, avšak úchvatného mestečka Polignano a Mare cez hmlou zahalené Miláno, preľudnený Neapol až po historický Rím a Vatikán. Počas návštevy Ríma som taktiež mala možnosť vidieť pápeža, čo aj napriek tomu, že som bez vyznania na mňa urobilo veľmi veľký dojem. Taliansko je plné úžasných miest a preto dúfam, že budem mať ešte možnosť si aspoň niektoré z nich pozrieť a spoznať bližšie taliansku históriu a kultúru.

Jednoducho povedané, každý deň mi tu prinesie čosi nové, čosi nezabudnuteľné. Každý deň je iný a aj keď som si myslela, že tu po chvíli upadnem do rovnakej rutiny ako doma na Slovensku, je to úplne naopak, skôr ako rutina tu vládne mierny chaos  a ja som naozaj rada, že môžem byť jeho súčasťou hlavne vďaka štipendiu nadácie VÚB.