Úplne iný kontinent a krajinu Mexiko si vybrala Kristínka pre krajinu svojho AFS študijného pobytu. Aké je Mexiko a ľudia Latinskej Ameriky píše dole nižšie (článok je v originálnom znení).

Ísť na výmenný pobyt je snáď najlepšie rozhodnutie, aké som kedy urobila a navyše do Mexika. Mexiko sa stalo mojím domovom na 10 mesiacov. Smutné je, keď si pomyslím, že mi ostávajú len dva mesiace, ale buďme optimisti, doposiaľ som prežila krásnych osem mesiacov v tak prekrásnej krajine ako je Mexiko. Viem, že každý kto bol na výmennom pobyte Vám povie, že to bol najlepší rok v jeho živote. Ja nebudem výnimkou. Musíš to zažiť, aby si to pochopil. V Mexiku prežívam to najlepšie obdobie v mojom živote. Spoznala som tu mnoho úžasných ľudí, kamarátov a hlavne mexickú kultúru. Samozrejme nesmiem zabudnúť na to, že mám tú najlepšiu mexickú rodinu, akú som si mohla kedy priať.

Mám troch bratov, najstarší ma 20 rokov, prostredný ma 18 (práve na výmennom pobyte v Taliansku) a najmladší 11. Vychádzam s nimi veľmi dobre, a za tak krátky čas ich mám rada ako keby boli moji ozajstní bratia. Bývam v meste Mérida, ktoré sa nachádza na polostrove Yucatán. Ma okolo milióna obyvateľov. Hovorí sa, že organizácia AFS v meste Mérida je tá najlepšia. Musím povedať, že to tak aj je. Je tu veľa dobrovoľníkov, ktorí pre nás každý mesiac pripravujú rôzne aktivity alebo výlety aj s ostatnými zahraničnými študentmi. Akí sú Mexičania? Sú to veľmi priateľskí a otvorení ľudia, plní optimizmu. Nikam sa neponáhľajú a na všetko majú čas. Všade meškajú a keď si povedia, že uvidíme sa o piatej, znamená to o šiestej. Samozrejme majú radi zábavu, čiže nejaká tá párty nesmie chýbať každý víkend. Pre Mexičanov je na prvom mieste rodina a každú nedeľu robia niečo spolu ako rodina. Keď zorganizujú rodinné stretnutie, zíde sa asi päťdesiat ľudí. Samozrejme nesmie chýbať mexická kuchyňa, ktorá je veľmi pestrá a chuťovo veľmi bohatá. Doteraz som nenašla jedlo, ktoré by mi tu nechutilo. Jedia veľa pikantného a čili jedia naozaj so všetkým aj s ovocím. Mexiko je bohatá a zároveň chudobná krajina. Existujú tu dve spoločenské vrstvy: bohatá a tá chudobná. Môžete sa nachádzať v bohatej štvrti, no o pár ulíc ďalej sa ocitnete v tej chudobnej. Je to neuveriteľné, ale je to tak. A čo mi môj pobyt v Mexiku dal? Úplne iný pohľad na svet. Naučila som sa pozerať na svet inými očami a že nie je dôležité len dostávať, ale aj dávať a nič za to nečakať. Myslím si, že za tento rok som sa aj dosť zmenila a uvedomila som si, ktoré hodnoty sú naozaj tie dôležité. Okrem iného som sa naučila nový jazyk a spoznala novú kultúru. Za tento neuveriteľný rok, ktorý sa ešte neskončil ďakujem predovšetkým mojim rodičom, AFS, mojej mexickej rodine a všetkým, ktorí sú súčasťou môjho najlepšieho roka v živote.