Objav ekonomicky najrozvinutejšiu krajinu východnej Ázie s hrebeňmi jej hôr, pobrežnými planinami, korytami riek a nádhernými rozľahlými vrchmi. Južná Kórea je jedna z etnicky najhomogénnejších spoločností na svete – viac ako 99 % obyvateľov krajiny je etnických Kórejčanov. Väčšina Juhokórejčanov žije v mestách.

Tínedžeri v Južnej Kórei trávia veľa času štúdiom a dopĺňaním svojho vzdelania. Šport je populárnou voľnočasovou aktivitou; taekwondo (bojové umenie, ktoré vzniklo v Kórei), futbal a bejzbal v rebríčku obľúbenosti vedú.

Ľudia a komunita

Medzi rodičmi a deťmi je bežná otvorená a priama komunikácia, zapájanie do diskusií a vyslovenie tvojho názoru je vítané. Cení sa aj rešpektovanie súkromia, čo je vnímané ako znak náklonnosti. Kórejskí rodičia sú dosť ostražití v otázkach školských výsledkov a voľnočasových aktivít svojich detí – vždy by si si mal pýtať povolenie a pred nejakým rozhodnutím sa poradiť so svojimi hostiteľskými rodičmi. Počítaj s trávením časti voľného času s novou rodinou pri rodinných večeriach, pozeraní populárnych televíznych talk-show a hraní hier.

Škola

Kórejský školský systém je dosť súťaživý a veľmi náročný. Juhokórejský vzdelávací systém je technologicky veľmi pokročilý. Je to prvá krajina na svete, ktorá do každej základnej aj strednej školy celoplošne zaviedla vysokorýchlostné optické širokopásmové pripojenie na internet. S využitím tejto infraštruktúry krajina vyvinula prvé digitálne učebnice na svete. Školský rok sa začína vo februári a končí v decembri. Typický školský deň trvá od 8.00 do 17.00 h, ale väčšina študentov zostáva v škole alebo v študovniach do 23.00 h, niekedy aj dlhšie. V školách sa väčšinou vyučuje kórejská história, hudba, matematika, vedy a iné predmety, ale môžeš  študovať aj kórejský jazyk. Študenti nosia školské uniformy a očakáva sa od nich, že po vyučovaní pomôžu s upratovaním školy.

Jazyk

Hlavným jazykom je kórejčina a mať aspoň základné znalosti tohto jazyka pred výmenným pobytom bude pre teba veľkou pomocou. Pomôže ti však aj základná znalosť angličtiny.

A photo posted by Yeon Hwangbo (@hwangbo98) on

Jedlo

Tradičné kórejské jedlo pozostáva z misky ryže alebo rezancov, misky polievky alebo prívarku a príloh. Prílohami sú najmä dusená alebo varená zelenina, opečené mäso, vyprážané jedlo. Jednou z najobľúbenejších príloh je kimchi, štipľavá nakladaná kapusta. Kórejské jedlo je zvyčajne veľmi štipľavé. Vo väčšine kórejských rodín sa raňajky jedia doma. Obed sa jedáva v škole a večera často mimo domova: v reštaurácii alebo v škole. Bežný je rodinný spoločný štýl stolovania: každý dostane svoju misku ryže a berie si z mäsa a zeleniny, ktoré sú položené v strede stola.

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Skúsenosti študentov