Ak miluješ hudbu, tanec a fado (populárny portugalský hudobný žáner), tak je Portugalsko skvelá možnosť pre štúdium v zahraničí. Portugalsko skrýva niečo pre každého. Nájdeš tu všetko –  od kozmopolitného Lisabonu až po rozprávkovo – nádherné pláže. Objav staroveké katedrály a hrady, portugalské  hory, tržnice ponúkajúce čerstvé ovocie a zeleninu alebo ľudové festivaly.

Futbal, surfovanie, tanečné kluby, trhy a festivaly robia víkendy naozaj zábavnými ako pre mladých, tak aj pre dospelých..

Ľudia a komunita

Či už budeš bývať v mestskej alebo prímestskej časti Portugalska, buď pripravený na to, že aj ty budeš mať rovnaký podiel voľnosti a povinností v domácnosti, ako jednotlivý členovia tvojej hostiteľskej rodiny – či to je už upratovanie po sebe alebo pomoc s domácimi prácami. Portugalské rodiny milujú cestovanie. Počas víkendov navštevujú svoje chatky a víkendové domy, alebo trávia čas na pláži. Jedlo je taktiež dôležitá súčasť portugalského života, kedy sa celé rodiny stretnú a konverzujú dlhé hodiny.

A photo posted by @virgoncviri1 on

A photo posted by Bianca?? (@biancaorlandoo) on

Škola

Staneš sa študentom strednej školy a budeš zaradený do triedy s ostatnými študentmi v tvojom veku. Ako špecializáciu si budeš môcť vybrať medzi vedou a technikou, sociálno – ekonomickými vzťahmi, sociálnymi a humanitnými vedami, jazykmi a literatúrou alebo výtvarným umením. Portugalské školy dajú zabrať a majú dlhé vyučovacie hodiny, ale sú skvelým miestom na spoznanie nových ľudí a kamarátov.  Naučíš sa po portugalsky, osvojíš si ich kultúru a dozvieš sa zaujímavé fakty ako aj z histórie, tak aj zo súčasného života.

Jazyk

Oficiálnym jazykom v Portugalsku je portugalčina.  Aby si si jazyk rýchlejšie osvojil, AFS ti zabezpečí knihy a ostatné materiály. Hostiteľské školy taktiež väčšinou poskytujú študentom lekcie portugalčiny – či už individuálne alebo v skupinách.


A photo posted by Raya Mwanuka (@rayaaam) on

Jedlo

Ryby a morské špeciality sú tu všeobecne obľúbené ale portugalská kuchyňa zahŕňa aj mäso, pečivo, syry, čerstvé ovocie a zeleninu. Najrozšírenejšie druhy mäsa sú bravčové, jahňacie, hovädzie, kuracie a králičie. Nájdeš tu aj mnoho cukrární a sladkostí, ktoré si veľmi rýchlo obľúbiš.

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Objav programy Portugalsko