Čile je priateľská krajina, pre ktorú je typický nesmierny rozsah prírodného bohatstva – od mohutných Ánd cez kolónie tučniakov na ostrove Isla Magdalena v Patagónii až po historické hlavné mesto Santiago. Pre rozmanité etnické zloženie Čilanov je charakteristická vášeň pre umenie, najmä pre literatúru. Ich najznámejší autor Pablo Neruda, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru, pomenoval svoju vlasť „krajina stvorená pre básnikov.“

Hostiteľská rodina a komunita

Väčšina rodín v Čile býva v mestách alebo v ich okolí. Čilania si zvyknú mimoriadne zakladať na rodinných vzťahoch, deti učia rešpektu a slušnosti. Vždy je potrebné dať vedieť rodine pred tým, ako si niečo naplánuješ.

Tínedžeri v Čile sa veľmi radi stretávajú u svojich kamarátov, chodievajú do kina, na párty (carrete) a tancovať, alebo jednoducho sedia v kaviarni a rozprávajú sa. Väčšina škôl organizuje športové, vedecké, jazykové alebo dramatické krúžky.

Škola

Školský rok sa začína v marci a končí v decembri. Nasledujú ho skoro 3 mesiace letných prázdnin. Ty budeš s najväčšou pravdepodobnosťou chodiť do súkromnej školy (colegio), alebo do kombinovanej súkromno-verejnej školy. Menej ako 5 % škôl v Čile je verejných (liceo). Vyučovanie trvá od pondelka do piatka, zvyčajne od 8.00 asi do 17.00 h. Budeš študovať 10 až 13 predmetov s rovnakou skupinou žiakov počas celého roka. V školách je povinné nosiť uniformu.

A photo posted by @mindssqx on

Jazyk

Oficiálnym jazykom v Čile je španielčina. Niektorí ľudia hovoria aj po anglicky, nemecky alebo jazykom mapudungun  – jazyk Indiánov kmeňa Mapuche. Avšak najcharakteristickejším znakom španielčiny, ktorou sa hovorí v Čile, je bohatosť slangových výrazov, ale aj skratky či amerikanizmy. Každopádne je najlepšie mať aspoň základné znalosti španielčiny, ktorú môžeš študovať v rámci kurzu, ktorý ti zabezpečí AFS. Rovnako je možné za pomoci lokálnych dobrovoľníkov si vybaviť hodiny španielčiny.

Jedlo

Raňajky zvyčajne bývajú ľahké a jednoduché. Hlavným jedlom je obed, ktorý vždy obsahuje mäso s prílohami. Popoludní mávajú olovrant (once) – čaj alebo kávu s pečivom alebo inú drobnosť. Veľké spoločné večere nie sú vo väčšine rodín bežné. V Čile je vždy dostatok rozličných druhov ovocia a zeleniny, ktoré sú dostupné počas celého roka.

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Objav programy Čile