Argentína je krajina s vášňou pre tanec tango a futbal, krajina s unikátnou prírodou – od dažďových pralesov až po kolónie tučniakov v Patagónii. Zatancuj si v rytme candombe alebo murga a pritom buď obklopený nádhernými plážami. Argentína aj Uruguaj sú výborné krajiny na výmenný pobyt. Oplatí sa navštíviť mestá plné života, kaviarní, reštaurácii, s dynamickou hudobnou, divadelnou a múzejnou scénou..

Tínedžeri v Argentíne a Uruguaji majú veľmi aktívny spoločenský život. Radi sa schádzajú doma s kamarátmi, chodia do kina, do kaviarní alebo tancovať. Väčšina študentov sa zúčastňuje aj športových aktivít (najväčšej obľube sa teší futbal) alebo po vyučovaní chodievajú do posilňovne. Je zvykom študovať druhý jazyk v jazykovej škole. Na prepravu používajú bicykel alebo chodia peši. Vo väčších mestách využívajú verejnú dopravu.

A photo posted by João Antunes (@j_vantunes) on

Hostiteľská rodina a komunita

Tínedžeri v Argentíne a Uruguaji majú veľmi aktívny spoločenský život. Radi sa schádzajú doma s kamarátmi, chodia do kina, do kaviarní alebo tancovať. Väčšina študentov sa zúčastňuje aj športových aktivít (najväčšej obľube sa teší futbal) alebo po vyučovaní chodievajú do posilňovne. Je zvykom študovať druhý jazyk v jazykovej škole. Na prepravu používajú bicykel alebo chodia peši. Vo väčších mestách využívajú verejnú dopravu.

Medzi rodičmi a deťmi sa otvorene diskutuje o osobných názoroch a plánoch. Nemusí byť pravidlom, že len rodič má posledné slovo. Nenechaj si ujsť rodinné večere. Je to vynikajúca príležitosť zdokonaliť sa v španielčine a rozoberať s rodinou udalosti dňa.

Škola

S najväčšou pravdepodobnosťou budeš navštevovať štátnu školu, kde vyučovanie trvá od pondelka do piatka, a to buď ráno (od 8.00 do 13.00) alebo poobede (od 13.00 do 18.00 h). Školský rok sa začína v marci a končí v decembri. V triede býva asi 35 študentov a je zvykom nosiť uniformu.

A photo posted by Arina (@tripsteps) on

A photo posted by João Antunes (@j_vantunes) on

Jazyk

Španielčina je oficiálnym jazykom v oboch krajinách. Mnoho ľudí sa však vie dohovoriť aj v angličtine, taliančine, nemčine, francúzštine alebo portugalčine. Základné znalosti španielčiny pred začatím programu ti budú veľmi užitočné, ale nie je pravidlom, že sa nemôžeš prihlásiť, ak vôbec nepoznáš jazyk. Dobrovoľníci AFS ti v prvých mesiacoch pomôžu nájsť kurz španielčiny priamo v tvojom meste.

Jedlo

Hlavnou zložkou tradičnej kuchyne je kvalitné a svetoznáme hovädzie mäso. Pripravujú sa z neho jedlá ako parillada (miešané rezy z grilovaného mäsa), milanesas (rezne), chivito či empanadas, ktoré sú výsledkom silného vplyvu talianskej kuchyne. Na rozdiel od zvyšných krajín Latinskej Ameriky tu jedlo nebýva štipľavé. Argentínčania sú známi svojou láskou k zelenému čaju maté, pričom jeho pitie je spoločenskou udalosťou v rodine aj medzi kamarátmi.

A photo posted by Zuz Ther (@suzanthe) on

Typy AFS programov

ROČNÉ PROGRAMY

Preži nezabudnuteľný rok na strednej škole v zahraničí!

Ročné programy trvajú vždy 10 – 11 mesiacov.

V drvivej väčšine krajín (okrem USA) nepožadujú pre prijatie na program znalosť miestneho jazyka. Vzhľadom k tomu, že budeš denne študovať v miestnom jazyku, odporúčame začať s jeho štúdiom už pred odjazdom na program. Pre začiatok ti budú stačiť základy, na mieste sa potom veľmi rýchlo zorientuješ a doučíš sa všetko potrebné.

SEMESTRÁLNE PROGRAMY

Semestrálne programy sú výbornou príležitosťou na získanie skúsenosti v zahraničí, keď nechceš byť preč z domu pridlho, alebo ti tvoja domovská škola nechce alebo nemôže umožniť odísť na celý školský rok.

Semestrálne programy trvajú vždy 5 – 7 mesiacov.

TROJMESAČNÉ PROGRAMY

Intercultura Slovakia, o. z., v spolupráci s European Federation for Intercultural Learning (EFIL) organizuje trojmesačné programy zakončené týždenným sústredením v Bruseli, v srdci EÚ.

Okrem bežnej náplne programu, ktorou je každodenná dochádzka do svojej strednej školy a život v hostiteľskej rodine, dostaneš príležitosť dozvedieť sa viac o štruktúre EÚ a dianí v nej. Lepšie si uvedomíš podstatu európskeho občianstva a dostaneš šancu prediskutovať svoje názory na EÚ a jej ďalší vývoj so zahraničnými študentmi z ostatných európskych krajín.

Na záverečnom päťdňovom sústredení v Bruseli navštíviš niekoľko európskych inštitúcií, spoznáš mesto a zúčastníš sa niekoľkých workshopov na tému európskeho občianstva a účelného využitia medzikultúrnych skúseností.

JAZYKOVÉ KURZY

Chcel by si sa zdokonaliť v cudzom jazyku, alebo sa ho iba chystáš začať učiť?

Necítiš sa zatiaľ na dlhodobé štúdium v zahraničí? Zaži nečakané dobrodružstvo počas letných prázdnin a odíď na pár týždňov do zahraničia! V ponuke máme krajiny blízke i vzdialené, pričom dĺžka pobytu je 3 – 6 týždňov. Okrem výučby jazyka získaš nezabudnuteľné zážitky a spoznáš priateľov na celý život z najrôznejších kútov sveta.

Bežne je možné si vybrať kurz pre začiatočníkov, mierne pokročilých alebo pokročilých. Vyučovanie jazyka trvá zvyčajne 3 – 5 hodín denne. Všetci naši študenti žijú po celý čas programu v miestnych hostiteľských rodinách. Tie sú totiž prvým a najdôležitejším sprostredkovateľom medzikultúrnej skúsenosti.

Objav programy Argentína a Uruguaj